Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

Hexham Rowing Club

Year Event Winner
2018Sun W J14 8x+ Hexham/Tyne United (Woods)
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed octuple sculling (W J14 8x+)

Race: Race 194 at 17:42
1st place: Hexham/Tyne United (Woods) (Pelaw Wood Station)
2nd place: St Leonard’s School (Steele) (Racecourse Station)
Verdict: 3L
Time to finish: 2:25.0
2018Sat Op J14 2x Hexham RC (Wright)
OPEN JUNIOR 14 double sculling (Op J14 2x)

Race: Race 236 at 18:12
1st place: Hexham RC (Wright) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster Schools (Shillito) (Racecourse Station)
Verdict: 2L
Time to finish: 2:37.8
2018Sat W J14 4x+ Hexham RC (Brown)
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W J14 4x+)

Race: Race 110 at 12:30
1st place: Hexham RC (Brown) (Pelaw Wood Station)
2nd place: St Leonard’s School (Cook) (Racecourse Station)
Verdict: 1.25L
Time to finish: 2:38.4
2018Sat W J14 8x+ Hexham/Tyne United (Woods)
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed octuple sculling (W J14 8x+)

Race: Race 251 at 18:54
1st place: Hexham/Tyne United (Woods) (Pelaw Wood Station)
2nd place: St Leonard’s School (Hopkins) (Racecourse Station)
Verdict: 1.75L
Time to finish: 2:22.5
2017Sun W.J14.8x+ Hexham/Tyne United
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed octuple sculling (W.J14.8x+)

Race: Race 79 at 11:54
1st place: Hexham/Tyne United (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Brown) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:37.4
2017Sat W.J13.4x+ Hexham
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 256 at 18:34
1st place: Hexham (Racecourse Station)
2nd place: Tyne United (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:51.0
2014Sun MasAC.1x Hexham RC (Oates – C)
OPEN MASTERS A/C HANDICAP sculling (MasAC.1x)

Race: Race 114 at 12:32
1st place: Hexham RC (Oates – C) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2014Sun MasBC.2x Hexham/Talkin Tarn ARC (C)
OPEN MASTERS B/C HANDICAP double sculling (MasBC.2x)

Race: Race 257 at 18:18
1st place: Hexham/Talkin Tarn ARC (C) (Lane 2)
2nd place: Leeds RC (C) (Lane 1)
Verdict: easily
2013Sun MasCD.1x Hexham (Oates – C)
OPEN MASTERS C/D sculling (MasCD.1x)

Race: Race 127 at 13:48
1st place: Hexham (Oates – C) (Lane 1)
2nd place: Cambois (Routledge – C) (Lane 2)
2010Sat MasBC.1x Alan GibsonHexham RC (Oates – C)
OPEN MASTERS B/C sculling (MasBC.1x)

Race: Race 189 at 15:24
1st place: Hexham RC (Oates – C) (Lane 1)
2nd place: Durham School (Williamson – C) (Lane 2)
2010Sat MasFG.1x Hexham RC (Doody – F)
OPEN MASTERS F/G sculling (MasFG.1x)

Race: Race 191 at 15:28
1st place: Hexham RC (Doody – F) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Hudson – G) (Lane 2)