Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (im3.8+)

Year Winner
2016Sun Joseph Brown Memorial CupCambois ARC »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 93 at 12:28
1st place: Cambois ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster/Hull University (Racecourse Station)
Verdict: canvas
2016Sat Arthur C Clark Challenge CupCambois ARC »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 119 at 13:00
1st place: Cambois ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: St John’s College (Racecourse Station)
2015Sun Joseph Brown Memorial CupDoncaster RC/Durham Sch »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 106 at 12:24
1st place: Doncaster RC/Durham Sch (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Lane 2)
Verdict: 1 length
2015Sat Arthur C Clark Challenge CupSt Cuthbert’s »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 110 at 12:04
1st place: St Cuthbert’s (Lane 2)
2nd place: St Peter’s Sch (Lane 1)
2014Sun Joseph Brown Memorial CupDurham School »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 110 at 12:24
1st place: Durham School (Lane 2)
2nd place: St Johns College (Lane 1)
Verdict: 1 ½ lengths
Time to finish: 2:16
2014Sat Arthur C Clark Challenge CupSt Cuthberts »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 126 at 12:30
1st place: St Cuthberts (Lane 1)
2nd place: Leeds University (Lane 2)
Verdict: ½ length
Time to finish: 1:59
2013Sun Joseph Brown Memorial CupCambois »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 89 at 12:08
1st place: Cambois (Lane 1)
2nd place: Lancaster Univ (Lane 2)
2013Sat Arthur C Clark Challenge CupHatfield »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 120 at 12:42
1st place: Hatfield (Lane 2)
2nd place: Van Mildert (Lane 1)
2011Sun Joseph Brown Memorial CupDurham UBC »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 180 at 17:09
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Hatfield College (Lane 1)
Verdict: ½ length
Time to finish: 1:59
2011Sat Arthur C Clark Challenge CupButler College BC »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 230 at 17:59
1st place: Butler College BC (Lane 2)
2nd place: St Peters School (Lane 1)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:11
2010Sun Joseph Brown Memorial CupGrey College BC (Nov.8+) »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 213 at 17:30
1st place: Grey College BC (Nov.8+) (Lane 1)
2nd place: Leeds University (Parks) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2010Sat Arthur C Clark Challenge CupA S R Nereus, Amsterdam »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 217 at 16:30
1st place: A S R Nereus, Amsterdam (Lane 2)
2nd place: Lancaster Univ (Lane 1)
2009Sun Joseph Brown Memorial CupBath University BC »
IM3.8+ (IM3.8+)

Race: Race 234 at 17:40
1st place: Bath University BC (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 2)
Verdict: ¼ length
2009Sat Arthur C Clark Challenge CupNewcastle UBC »
IM3.8+ (IM3.8+)

Race: Race 221 at 16:53
1st place: Newcastle UBC (Lane 2)
2nd place: St. John’s College BC (Lane 1)
Verdict: St John’s disq after the event
Time to finish: 1:58
2009Sat Arthur C Clark Challenge CupSt. John’s College BC »
IM3.8+ (IM3.8+)

Race: Race 221 at 16:53
1st place: St. John’s College BC (Lane 1)
2nd place: Newcastle UBC (Lane 2)
Verdict: ½ length