Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

Cambois Amateur Rowing Club

Year Event Winner
2017Sun NCA.4+ Rushworth & Storey Challenge CupCambois ARC
OPEN INTERMEDIATE A NON-CHAMPIONSHIP coxed four-oared (NCA.4+)

Race: Race 204 at 18:12
1st place: Cambois ARC (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Brown) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 2:19.8
2017Sun W.J15.1x Cambois ARC (Furness)
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 210 at 18:30
1st place: Cambois ARC (Furness) (Pelaw Wood Station)
2nd place: York City (Widdowson) (Racecourse Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:56
2017Sun W.J18.4x- Cambois ARC
WOMEN’S JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (W.J18.4x-)

Race: Race 77 at 11:48
1st place: Cambois ARC (Racecourse Station)
2nd place: York City (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 2:21.3
2017Sat J15.1x North of England Sculling ChampionshipCambois ARC (Fairlie)
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 251 at 18:22
1st place: Cambois ARC (Fairlie) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Wilkinson) (Racecourse Station)
2016Sun Ch.1x(a) Oswald Challenge CupCambois ARC (McCarron)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (Ch.1x(a))

Race: Race 206 at 18:06
1st place: Cambois ARC (McCarron) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Middleton) (Racecourse Station)
2016Sun IM3.8+ Joseph Brown Memorial CupCambois ARC
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 93 at 12:28
1st place: Cambois ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster/Hull University (Racecourse Station)
Verdict: canvas
2016Sun W.J14.1x Cambois ARC (Furness)
WOMEN’S JUNIOR 14 sculling (W.J14.1x)

Race: Race 90 at 12:19
1st place: Cambois ARC (Furness) (Racecourse Station)
2nd place: Cambois ARC (Teagle) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1/2 canvas
2016Sat IM3.8+ Arthur C Clark Challenge CupCambois ARC
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 119 at 13:00
1st place: Cambois ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: St John’s College (Racecourse Station)
2016Sat J16.2x Paul Brady Memorial TrophyCambois ARC
OPEN JUNIOR 16 double sculling (J16.2x)

Race: Race 240 at 18:07
1st place: Cambois ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: St Leonard’s School (Racecourse Station)
Verdict: 2 lengths
2015Sun Ch.2x(a) Norman Richardson TrophyCambois ARC (Young)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (Ch.2x(a))

Race: Race 127 at 13:10
1st place: Cambois ARC (Young) (Lane 1)
2nd place: Sheffield City (Lane 2)
2015Sun MasAC.1x Cambois ARC (Routledge – C)
OPEN MASTERS A/C HANDICAP sculling (MasAC.1x)

Race: Race 102 at 12:16
1st place: Cambois ARC (Routledge – C) (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Barwick – A) (Lane 1)
Verdict: 1 length
2015Sun W.J13.4x+ Cambois ARC (Straughan)
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 109 at 12:30
1st place: Cambois ARC (Straughan) (Lane 2)
2nd place: Chester le Street ARC (Carey) (Lane 1)
Verdict: Easily
2015Sat ELI.2x Cambois/Hadrian BC
OPEN ELITE double sculling (ELI.2x)

Race: Race 248 at 18:28
1st place: Cambois/Hadrian BC (Lane 1)
2nd place: Sheffield City (Lane 2)
2015Sat ELI.4x- Geoff Clack TrophyCambois/Queen Elizabeth HS
OPEN ELITE coxless quadruple sculling (ELI.4x-)

Race: Race 116 at 12:20
1st place: Cambois/Queen Elizabeth HS (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Lane 2)
Verdict: 3 Lengths
2015Sat W.IM2.1x Cambois ARC (Batey)
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 sculling (W.IM2.1x)

Race: Race 108 at 12:00
1st place: Cambois ARC (Batey) (Lane 1)
2nd place: Chester le Street ARC (Huntley) (Lane 2)
2015Sat W.NOV.4+ Mackay Challenge CupCambois ARC
WOMEN’S NOVICE coxed four-oared (W.NOV.4+)

Race: Race 113 at 12:10
1st place: Cambois ARC (Lane 1)
2nd place: Durham Sch/St Leonard’s (Lane 2)
Verdict: 1 Length
2014Sun W.MasBC.2x Cambois (B)
WOMEN’S MASTERS B/C HANDICAP double sculling (W.MasBC.2x)

Race: Race 245 at 17:54
1st place: Cambois (B) (Lane 2)
2nd place: Hexham RC (B) (Lane 1)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:28
2014Sat W.J15.1x North of England Sculling ChampionshipCambois (Dixon)
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 142 at 13:02
1st place: Cambois (Dixon) (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Graham) (Lane 2)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:52
2014Sat W.J18.2x Cambois
WOMEN’S JUNIOR 18 double sculling (W.J18.2x)

Race: Race 125 at 12:28
1st place: Cambois (Lane 1)
2nd place: Doncaster Schools (Lane 2)
2013Sun IM3.4x+ Five Alive TrophyCambois
OPEN INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (IM3.4x+)

Race: Race 218 at 17:21
1st place: Cambois (Lane 1)
2nd place: Sunderland City (Lane 2)
2013Sun IM3.8+ Joseph Brown Memorial CupCambois
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 89 at 12:08
1st place: Cambois (Lane 1)
2nd place: Lancaster Univ (Lane 2)
2013Sat IM2.8+ Whitbread Challenge CupCambois
OPEN INTERMEDIATE 2 eight-oared (IM2.8+)

Race: Race 235 at 17:00
1st place: Cambois (Lane 1)
2nd place: St Cuthberts (Lane 2)
2013Sat W.J14.2x Cambois/Talkin Tarn
WOMEN’S JUNIOR 14 double sculling (W.J14.2x)

Race: Race 289 at 18:52
1st place: Cambois/Talkin Tarn (Lane 2)
2nd place: Durham Sch (Youll) (Lane 1)
2013Sat W.J18.2x Cambois
WOMEN’S JUNIOR 18 double sculling (W.J18.2x)

Race: Race 135 at 13:16
1st place: Cambois (Lane 2)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Lane 1)
2011Sun W.ELI.LWT.1x Cambois ARC (Peace)
WOMEN’S ELITE LIGHTWEIGHT sculling (W.ELI.LWT.1x)

Race: Race 118 at 14:22
1st place: Cambois ARC (Peace) (Lane 2)
2nd place: Newcastle UBC (Glendinning) (Lane 1)
2011Sun W.J18.2x Cambois ARC
WOMEN’S JUNIOR 18 double sculling (W.J18.2x)

Race: Race 106 at 13:57
1st place: Cambois ARC (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:43
2011Sat MasCD.4x- Wardman Yates Challenge CupCambois/DARC/Dur Sch/Talkin Tarn (C)
OPEN MASTERS HANDICAP coxless quadruple sculling (MasCD.4x-)

Race: Race 52 at 9:55
1st place: Cambois/DARC/Dur Sch/Talkin Tarn (C) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (D) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:18
2011Sat MasGH.4+ Cambois ARC (G)
OPEN MASTERS G/H coxed four-oared (MasGH.4+)

Race: Race 233 at 18:06
1st place: Cambois ARC (G) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (H) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 2:49
2011Sat W.ELI.1x Cambois ARC (Peace)
WOMEN’S ELITE sculling (W.ELI.1x)

Race: Race 228 at 17:53
1st place: Cambois ARC (Peace) (Lane 1)
2nd place: Tees RC (Bryan) (Lane 2)
Verdict: 1 foot
2011Sat W.J16.2x Cambois ARC
WOMEN’S JUNIOR 16 double sculling (W.J16.2x)

Race: Race 242 at 18:28
1st place: Cambois ARC (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Lane 1)
Verdict: 4 lengths
2011Sat W.NOV.4+ Mackay Challenge CupCambois ARC
WOMEN’S NOVICE coxed four-oared (W.NOV.4+)

Race: Race 188 at 16:14
1st place: Cambois ARC (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Curr) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
2010Sun J16.1x North of England Sculling ChampionshipCambois ARC (McCarron)
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 172 at 15:51
1st place: Cambois ARC (McCarron) (Lane 1)
2nd place: Cambois ARC (Dixon) (Lane 2)
Verdict: 1 length
2010Sun J16.2x Cambois ARC
OPEN JUNIOR 16 double sculling (J16.2x)

Race: Race 218 at 17:45
1st place: Cambois ARC (Lane 1)
2nd place: St Leonards School (Reilly-O’Donnell) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2010Sun J18.4x- Cambois ARC
OPEN JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (J18.4x-)

Race: Race 165 at 15:30
1st place: Cambois ARC (Lane 1)
2nd place: York City RC (Lane 2)
Verdict: 1 length
2010Sat J13.4x+ John A Short TrophyCambois ARC
OPEN JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (J13.4x+)

Race: Race 54 at 10:04
1st place: Cambois ARC (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Lane 1)
2010Sat J16.1x Cambois ARC (McCarron)
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 275 at 18:44
1st place: Cambois ARC (McCarron) (Lane 1)
2nd place: Warrington RC (Balcerak) (Lane 2)
Verdict: 1 length
2010Sat J16.4+ Cambois/Durham Sch
OPEN JUNIOR 16 coxed four-oared (J16.4+)

Race: Race 135 at 13:26
1st place: Cambois/Durham Sch (Lane 1)
2nd place: Bradford G Sch (Lane 2)
2009Sun VetBC.1x Cambois ARC (Routledge – B)
VetBC.1x (VetBC.1x)

Race: Race 232 at 17:36
1st place: Cambois ARC (Routledge – B) (Lane 2)
2nd place: Bradford ARC (Smith – C) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths