Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

2016 – Sunday

The 183rd Durham Regatta took place on Saturday 11th and Sunday 12th June 2016. We were delighted to welcome everyone who came and enjoyed the varied activities.

Senior Open Events

Event Winner
Ch.1x(a) Oswald Challenge CupCambois ARC (McCarron) »
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (Ch.1x(a))

Race: Race 206 at 18:06
1st place: Cambois ARC (McCarron) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Middleton) (Racecourse Station)
Ch.1x(b) Stephenson College (Brown) »
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (Ch.1x(b))

Race: Race 207 at 18:09
1st place: Stephenson College (Brown) (Racecourse Station)
2nd place: Broxbourne RC (Morton) (Pelaw Wood Station)
Ch.4+ Grand Challenge CupNewcastle University »
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (Ch.4+)

Race: Race 97 at 12:45
1st place: Newcastle University (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Gleadowe) (Racecourse Station)
Verdict: 2 lengths
Ch.4- Durham Challenge CupYork City (Clark) »
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxless four-oared (Ch.4-)

Race: Race 106 at 13:09
1st place: York City (Clark) (Racecourse Station)
2nd place: Tyne ARC (Pelaw Wood Station)
Verdict: 6 lengths
Ch.4x- Tees RC »
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxless quadruple sculling (Ch.4x-)

Race: Race 103 at 13:00
1st place: Tees RC (Racecourse Station)
2nd place: Newcastle University (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
Ch.8+ Reverend C J SaundersNewcastle University (Hanratty) »
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP eight-oared (Ch.8+)

Race: Race 198 at 17:45
1st place: Newcastle University (Hanratty) (Racecourse Station)
2nd place: Newcastle University (Brown) (Pelaw Wood Station)
Coll.4+(a) Barry Ward-Thompson TrophySt Hild & St Bede »
OPEN ELITE COLLEGE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (Coll.4+(a))

Race: Race 100 at 12:52
1st place: St Hild & St Bede (Racecourse Station)
2nd place: St Chad’s/St Mary’s (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1 ¼ lengths
Coll.4+(b) St Cuthbert’s »
OPEN ELITE COLLEGE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (Coll.4+(b))

Race: Race 101 at 12:55
1st place: St Cuthbert’s (Pelaw Wood Station)
2nd place: Hatfield Coll (Racecourse Station)
Verdict: 1 length
ELI.LWT.1x Newcastle Breweries Sculls Challenge CupLancaster University (Herrod) »
OPEN ELITE LIGHTWEIGHT sculling (ELI.LWT.1x)

Race: Race 205 at 18:03
1st place: Lancaster University (Herrod) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Salford University (Mathewson) (Racecourse Station)
IM2.4+(a) Rushworth & Storey Challenge CupDurham Univ BC (Toogood) »
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+(a))

Race: Race 98 at 12:47
1st place: Durham Univ BC (Toogood) (Racecourse Station)
2nd place: Durham Univ BC (Connor) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 4 lengths
IM2.4+(b) Hatfield Coll (Palucha) »
OPEN INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (IM2.4+(b))

Race: Race 99 at 12:49
1st place: Hatfield Coll (Palucha) (Racecourse Station)
Verdict: not raced
IM2.8+(a) Lowe Challenge BowlSt Hild & St Bede »
OPEN INTERMEDIATE 2 eight-oared (IM2.8+(a))

Race: Race 204 at 18:00
1st place: St Hild & St Bede (Racecourse Station)
2nd place: Collingwood College (Pelaw Wood Station)
IM3.4+ Durham University Challenge TrophyLancaster University (Cowell) »
OPEN INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (IM3.4+)

Race: Race 211 at 18:19
1st place: Lancaster University (Cowell) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Racecourse Station)
IM3.4x+ Five Alive TrophyDurham School (McCarron) »
OPEN INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (IM3.4x+)

Race: Race 213 at 18:25
1st place: Durham School (McCarron) (Racecourse Station)
2nd place: Durham School (Hargreaves) (Pelaw Wood Station)
IM3.4x- Wardman Yates Challenge CupDurham ARC »
OPEN INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (IM3.4x-)

Race: Race 91 at 12:22
1st place: Durham ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Leeds University (Racecourse Station)
Verdict: 1 ½ length
IM3.8+ Joseph Brown Memorial CupCambois ARC »
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 93 at 12:28
1st place: Cambois ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster/Hull University (Racecourse Station)
Verdict: canvas
NOV.4+ Lady Herschell PlateCollingwood College (Edwards) »
OPEN NOVICE coxed four-oared (NOV.4+)

Race: Race 92 at 12:25
1st place: Collingwood College (Edwards) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Northumbria University (Racecourse Station)
Verdict: 3 lengths
NOV.8+ Philips Components TrophyCollingwood College »
OPEN NOVICE eight-oared (NOV.8+)

Race: Race 215 at 18:30
1st place: Collingwood College (Pelaw Wood Station)
2nd place: Van Mildert BC (Racecourse Station)

Senior Women’s Events

Event Winner
W.Ch.1x Chester-le-Street (Irwin) »
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP sculling (W.Ch.1x)

Race: Race 209 at 18:15
1st place: Chester-le-Street (Irwin) (Racecourse Station)
2nd place: Durham ARC (Cessford) (Pelaw Wood Station)
W.Ch.4x- Tyne ARC »
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP coxless quadruple sculling (W.Ch.4x-)

Race: Race 105 at 13:06
1st place: Tyne ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham ARC (Law) (Racecourse Station)
Verdict: 3 lengths
W.Ch.8+ Durham Univ BC (Howes) »
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP eight-oared (W.Ch.8+)

Race: Race 203 at 17:58
1st place: Durham Univ BC (Howes) (Racecourse Station)
2nd place: Tyne ARC (Pelaw Wood Station)
W.Coll.4+ Hatfield Coll »
WOMEN’S ELITE COLLEGE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (W.Coll.4+)

Race: Race 70 at 11:32
1st place: Hatfield Coll (Racecourse Station)
2nd place: St Aidan’s Coll (Pelaw Wood Station)
Verdict: nro
W.IM2.4+ Cyril Carpenter TrophyLeeds RC »
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (W.IM2.4+)

Race: Race 102 at 12:58
1st place: Leeds RC (Pelaw Wood Station)
Verdict: rowed over
W.IM3.4+ The TSB Challenge CupDurham Univ BC »
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (W.IM3.4+)

Race: Race 95 at 12:34
1st place: Durham Univ BC (Racecourse Station)
2nd place: Collingwood College (Pelaw Wood Station)
Verdict: 4 lengths
W.IM3.4x+ Durham ARC (Ashton) »
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (W.IM3.4x+)

Race: Race 96 at 12:37
1st place: Durham ARC (Ashton) (Racecourse Station)
2nd place: Sunderland University (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2 lengths
W.IM3.4x- Leeds University »
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (W.IM3.4x-)

Race: Race 202 at 17:55
1st place: Leeds University (Racecourse Station)
2nd place: Durham School (Cameron) (Pelaw Wood Station)
W.IM3.8+ Robertson CupDurham Univ BC (Watson) »
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 eight-oared (W.IM3.8+)

Race: Race 210 at 18:17
1st place: Durham Univ BC (Watson) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Cambois ARC (Racecourse Station)
W.LWT.1x Durham Univ BC (Knowles) »
WOMEN’S ELITE LIGHTWEIGHT sculling (W.LWT.1x)

Race: Race 197 at 17:43
1st place: Durham Univ BC (Knowles) (Racecourse Station)
2nd place: City of Cambridge RC (Farquhar) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
W.NOV.4+ Danny Webster Memorial CupTyne ARC »
WOMEN’S NOVICE coxed four-oared (W.NOV.4+)

Race: Race 212 at 18:22
1st place: Tyne ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: John Snow College (Racecourse Station)
W.NOV.8+ William E Neesham BowlTyne ARC »
WOMEN’S NOVICE eight-oared (W.NOV.8+)

Race: Race 94 at 12:31
1st place: Tyne ARC (Racecourse Station)
2nd place: Collingwood College (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3 lengths

Junior Open Events

Event Winner
J14.1x Tyne United (Bessent) »
OPEN JUNIOR 14 sculling (J14.1x)

Race: Race 214 at 18:28
1st place: Tyne United (Bessent) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Wilson) (Racecourse Station)
J14.4x+ Lilian Humphries TrophyChester-le-Street »
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 86 at 12:07
1st place: Chester-le-Street (Racecourse Station)
2nd place: Doncaster Schools (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2 lengths
J15.1x North of England Sculling ChampionshipDoncaster Schools (Acris) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 88 at 12:13
1st place: Doncaster Schools (Acris) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Wadd) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2 lengths
J15.8x+ Yarm School »
OPEN JUNIOR 15 coxed octuple sculling (J15.8x+)

Race: Race 83 at 11:58
1st place: Yarm School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne United (Racecourse Station)
J16.1x North of England Sculling ChampionshipChester-le-Street (Adamson) »
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 85 at 12:04
1st place: Chester-le-Street (Adamson) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Hunter) (Racecourse Station)
Verdict: 4 lengths
J16.4+ Yarm School »
OPEN JUNIOR 16 coxed four-oared (J16.4+)

Race: Race 200 at 17:49
1st place: Yarm School (Racecourse Station)
2nd place: Durham Sch/St Leonard’s (Pelaw Wood Station)
J18.4x- Durham School »
OPEN JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (J18.4x-)

Race: Race 104 at 13:03
1st place: Durham School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster Schools (Racecourse Station)
Verdict: 1 length

Junior Women’s Events

Event Winner
W.J13.4x+ Chester-le-Street »
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 87 at 12:10
1st place: Chester-le-Street (Racecourse Station)
2nd place: Durham ARC (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
W.J14.1x Cambois ARC (Furness) »
WOMEN’S JUNIOR 14 sculling (W.J14.1x)

Race: Race 90 at 12:19
1st place: Cambois ARC (Furness) (Racecourse Station)
2nd place: Cambois ARC (Teagle) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1/2 canvas
W.J14.4x+ Arthur Stainsby Memorial TrophyDurham ARC (Hall) »
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 208 at 18:12
1st place: Durham ARC (Hall) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham ARC (Cooper) (Racecourse Station)
W.J15.1x North of England Sculling ChampionshipTyne ARC (Charlton) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 201 at 17:52
1st place: Tyne ARC (Charlton) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham School (Rochester) (Racecourse Station)
W.J15.4x+ Yarm School »
WOMEN’S JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (W.J15.4x+)

Race: Race 84 at 12:01
1st place: Yarm School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne ARC (Racecourse Station)
Verdict: easily
W.J16.1x North of England Sculling ChampionshipChester-le-Street (Larsen) »
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 89 at 12:16
1st place: Chester-le-Street (Larsen) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Forster) (Racecourse Station)
Verdict: 2 lengths

Adaptive Open Events

Event Winner
Ada.1x Doncaster Schools (Crawford – LTA) »
ADAPTIVE SINGLE SCULLS (Ada.1x)

Race: Race 150 at 15:30
1st place: Doncaster Schools (Crawford – LTA) (Racecourse Station)
2nd place: Tees RC (Lathan – RFS) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily