Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

Yarm School Boat Club

Year Event Winner
2017Sun J14.8x+ Yarm School
OPEN JUNIOR 14 coxed octuple sculling (J14.8x+)

Race: Race 195 at 17:45
1st place: Yarm School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham School (Racecourse Station)
Verdict: 3 lengths
2017Sun NCA.8+ Joseph Brown Memorial CupYarm School (Lonsdale)
OPEN INTERMEDIATE A NON-CHAMPIONSHIP eight-oared (NCA.8+)

Race: Race 82 at 12:03
1st place: Yarm School (Lonsdale) (Racecourse Station)
2nd place: Newcastle UBC (Pelaw Wood Station)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:02.9
2017Sat IM2.4+ Corporation Challenge CupYarm School
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+)

Race: Race 114 at 12:43
1st place: Yarm School (Racecourse Station)
2nd place: St Chad’s College (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 1:57.3
2016Sun J15.8x+ Yarm School
OPEN JUNIOR 15 coxed octuple sculling (J15.8x+)

Race: Race 83 at 11:58
1st place: Yarm School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne United (Racecourse Station)
2016Sun J16.4+ Yarm School
OPEN JUNIOR 16 coxed four-oared (J16.4+)

Race: Race 200 at 17:49
1st place: Yarm School (Racecourse Station)
2nd place: Durham Sch/St Leonard’s (Pelaw Wood Station)
2016Sun W.J15.4x+ Yarm School
WOMEN’S JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (W.J15.4x+)

Race: Race 84 at 12:01
1st place: Yarm School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne ARC (Racecourse Station)
Verdict: easily
2016Sat J18.8+ Yarm School
OPEN JUNIOR 18 eight-oared (J18.8+)

Race: Race 132 at 13:32
1st place: Yarm School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street ARC/Queen Elizabeth H Sch (Racecourse Station)
2016Sat W.J15.1x Yarm School (Wake)
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 129 at 13:25
1st place: Yarm School (Wake) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Ward) (Pelaw Wood Station)
2015Sat W.NOV.8+ Yarm School
WOMEN’S NOVICE eight-oared (W.NOV.8+)

Race: Race 261 at 18:54
1st place: Yarm School (Lane 1)
2nd place: St Aidan’s Coll (Lane 2)
2014Sun J16.8+ Yarm School
OPEN JUNIOR 16 eight-oared (J16.8+)

Race: Race 234 at 17:32
1st place: Yarm School (Lane 1)
2nd place: Cambois/Chester-le-Street/QEHS (Lane 2)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:04
2014Sun W.IM3.4x+ Yarm School
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (W.IM3.4x+)

Race: Race 118 at 12:40
1st place: Yarm School (Lane 2)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Lane 1)
Verdict: easily
2014Sat W.IM2.1x Yarm School (Barry)
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 sculling (W.IM2.1x)

Race: Race 135 at 12:48
1st place: Yarm School (Barry) (Lane 1)
2nd place: Cambois (Batey) (Lane 2)
Verdict: 3 lengths
2014Sat W.IM2.8+ Yarm School
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 eight-oared (W.IM2.8+)

Race: Race 286 at 18:12
1st place: Yarm School (Lane 2)
2nd place: Durham Univ BC (Lane 1)
Time to finish: 2:11
2013Sun W.J16.4+ Yarm Sch (Weatherhead)
WOMEN’S JUNIOR 16 coxed four-oared (W.J16.4+)

Race: Race 115 at 13:10
1st place: Yarm Sch (Weatherhead) (Lane 2)
2011Sun Ch.2x Yarm School
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (Ch.2x)

Race: Race 92 at 13:15
1st place: Yarm School (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
Verdict: easily
2011Sun J18.1x Yarm School (Oakenfull)
OPEN JUNIOR 18 sculling (J18.1x)

Race: Race 184 at 17:21
1st place: Yarm School (Oakenfull) (Lane 2)
2nd place: Tyne United (Dixon) (Lane 1)
2011Sun W.NOV.8+ William E Neesham BowlYarm School
WOMEN’S NOVICE eight-oared (W.NOV.8+)

Race: Race 108 at 14:02
1st place: Yarm School (Lane 1)
2nd place: Leeds UBC (Lane 2)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:34
2011Sat ELI.4x- Geoff Clack TrophyYarm School
OPEN ELITE coxless quadruple sculling (ELI.4x-)

Race: Race 112 at 13:00
1st place: Yarm School (Lane 2)
2nd place: Durham UBC/Northumbria (Lane 1)
Verdict: 4 lengths
Time to finish: 6:00
2011Sat INV.J15.8+ Yarm School
INVITATION JUNIOR 15 eight-oared (INV.J15.8+)

Race: Race 232 at 18:04
1st place: Yarm School (Lane 1)
2nd place: St Peters School (B) (Lane 2)
Verdict: 4 lengths
2011Sat J14.4x+ Vaux TrophyYarm School (Wong)
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 108 at 12:41
1st place: Yarm School (Wong) (Lane 1)
2nd place: York City RC (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:43
2010Sun Ch.1x Oswald Challenge CupYarm School (Brown)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (Ch.1x)

Race: Race 107 at 13:14
1st place: Yarm School (Brown) (Lane 1)
Verdict: 1 length
2010Sat ELI.4x- Geoff Clack TrophyYarm School
OPEN ELITE coxless quadruple sculling (ELI.4x-)

Race: Race 126 at 13:06
1st place: Yarm School (Lane 2)
2nd place: York City RC (Lane 1)
2010Sat J15.1x North of England Sculling ChampionshipYarm School (Edmondson)
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 143 at 13:42
1st place: Yarm School (Edmondson) (Lane 1)
2nd place: Leeds RC (Eleftheriou Metcalf) (Lane 2)
2010Sat W.J15.4x+ Yarm School
WOMEN’S JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (W.J15.4x+)

Race: Race 200 at 15:54
1st place: Yarm School (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
2010Sat W.J18.4+ Yarm School
WOMEN’S JUNIOR 18 coxed four-oared (W.J18.4+)

Race: Race 225 at 16:51
1st place: Yarm School (Lane 2)
2nd place: Queen E H Sch/Talkin Tarn (Lane 1)
2009Sun Ch.1x Oswald Challenge CupYarm School BC (Kessell)
Ch.1x (Ch.1x)

Race: Race 130 at 13:16
1st place: Yarm School BC (Kessell) (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Forster) (Lane 2)
2009Sun J14.4x+ Lilian Humphries TrophyYarm School BC (Hartigan)
J14.4x+ (J14.4x+)

Race: Race 87 at 11:41
1st place: Yarm School BC (Hartigan) (Lane 1)
2nd place: Yarm School BC (Takoor) (Lane 2)
Verdict: easily
Time to finish: 3:08
2009Sun J15.4x+ Yarm School BC
J15.4x+ (J15.4x+)

Race: Race 209 at 16:40
1st place: Yarm School BC (Lane 2)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Lane 1)
Verdict: 1 foot
2009Sun W.J15.2x Yarm School BC
W.J15.2x (W.J15.2x)

Race: Race 113 at 12:38
1st place: Yarm School BC (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:47
2009Sun W.J18.4x- Tees RC/Yarm Sch
W.J18.4x- (W.J18.4x-)

Race: Race 214 at 16:52
1st place: Tees RC/Yarm Sch (Lane 1)
2nd place: York City RC (Lane 2)
2009Sat ELI.1x John D Peele TrophyYarm School BC (Kessell)
ELI.1x (ELI.1x)

Race: Race 119 at 12:30
1st place: Yarm School BC (Kessell) (Lane 2)
2nd place: Lancaster John O’Gaunt RC (Sullivan) (Lane 1)
Time to finish: ntt
2009Sat ELI.2x Ch-le-St/Yarm Sch
ELI.2x (ELI.2x)

Race: Race 262 at 18:26
1st place: Ch-le-St/Yarm Sch (Lane 2)
2nd place: Durham School BC (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: ntt
2009Sat W.J16.4+ Yarm School BC (Bradbury)
W.J16.4+ (W.J16.4+)

Race: Race 56 at 10:10
1st place: Yarm School BC (Bradbury) (Lane 2)
2nd place: Yarm School BC (Metcalfe) (Lane 1)
Verdict: 2 ½ lengths
Time to finish: 2:41