Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

North of England Sculling Championship

Year Winner
2016Sun Chester-le-Street (Adamson) »
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 85 at 12:04
1st place: Chester-le-Street (Adamson) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Hunter) (Racecourse Station)
Verdict: 4 lengths
2016Sun Doncaster Schools (Acris) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 88 at 12:13
1st place: Doncaster Schools (Acris) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Wadd) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2 lengths
2016Sun Chester-le-Street (Larsen) »
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 89 at 12:16
1st place: Chester-le-Street (Larsen) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Forster) (Racecourse Station)
Verdict: 2 lengths
2016Sun Tyne ARC (Charlton) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 201 at 17:52
1st place: Tyne ARC (Charlton) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham School (Rochester) (Racecourse Station)
2015Sat York City (Edmunds) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 109 at 12:02
1st place: York City (Edmunds) (Lane 1)
2nd place: Chester le Street ARC (Larsen) (Lane 2)
2015Sat Durham ARC (Rushforth) »
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 250 at 18:32
1st place: Durham ARC (Rushforth) (Lane 1)
2nd place: York City (Macmahon) (Lane 2)
2015Sat Bradford ARC (Holbrough) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 253 at 18:38
1st place: Bradford ARC (Holbrough) (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Smith) (Lane 2)
2015Sat Durham ARC (Cessford) »
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 255 at 18:42
1st place: Durham ARC (Cessford) (Lane 2)
2nd place: York City (Edmunds) (Lane 1)
2014Sat Cambois (Dixon) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 142 at 13:02
1st place: Cambois (Dixon) (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Graham) (Lane 2)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:52
2014Sat Doncaster Schools (Linley) »
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 299 at 18:38
1st place: Doncaster Schools (Linley) (Lane 2)
2nd place: Chester le Street ARC (O’Donnell) (Lane 1)
Time to finish: 2:29
2014Sat Queen Elizabeth HS (Dickinson) »
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 302 at 18:44
1st place: Queen Elizabeth HS (Dickinson) (Lane 1)
2nd place: Chester le Street ARC (Irwin) (Lane 2)
2014Sat Chester le Street ARC (Morris) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 307 at 18:54
1st place: Chester le Street ARC (Morris) (Lane 2)
2nd place: Chester le Street ARC (Middleton) (Lane 1)
Time to finish: 2:36
2013Sat Talkin Tarn (Graham) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 119 at 12:40
1st place: Talkin Tarn (Graham) (Lane 2)
2nd place: Leeds RC (Nicholas) (Lane 1)
2013Sat York City (Beardmore) »
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 276 at 18:26
1st place: York City (Beardmore) (Lane 1)
2nd place: Bradford ARC (George) (Lane 2)
2013Sat Bradford ARC (Hickson) »
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 279 at 18:32
1st place: Bradford ARC (Hickson) (Lane 1)
2nd place: Durham Sch (Fisk) (Lane 2)
2013Sat Durham ARC (Rushforth) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 290 at 18:54
1st place: Durham ARC (Rushforth) (Lane 1)
2nd place: Doncaster Sch (Linley) (Lane 2)
2011Sat Durham ARC (Trotman) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 93 at 11:54
1st place: Durham ARC (Trotman) (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Clark) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 3:05
2011Sat Queen Elizabeth HS (Ronan) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 100 at 12:15
1st place: Queen Elizabeth HS (Ronan) (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Macmurtrie) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 3:17
2010Sun Cambois ARC (McCarron) »
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 172 at 15:51
1st place: Cambois ARC (McCarron) (Lane 1)
2nd place: Cambois ARC (Dixon) (Lane 2)
Verdict: 1 length
2010Sat St Peters School (Leigh) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 116 at 12:36
1st place: St Peters School (Leigh) (Lane 2)
2nd place: Warrington RC (Laidlaw) (Lane 1)
2010Sat Yarm School (Edmondson) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 143 at 13:42
1st place: Yarm School (Edmondson) (Lane 1)
2nd place: Leeds RC (Eleftheriou Metcalf) (Lane 2)
2009Sun Chester-le-St ARC (Hussey) »
W.J16.1x (W.J16.1x)

Race: Race 165 at 14:48
1st place: Chester-le-St ARC (Hussey) (Lane 2)
2nd place: Warrington RC (Pickering) (Lane 1)
Verdict: 1 length
2009Sun Bradford ARC (Holbrough) »
J16.1x (J16.1x)

Race: Race 198 at 16:12
1st place: Bradford ARC (Holbrough) (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Stephens) (Lane 2)
Verdict: 2 ½ lengths
2009Sat Warrington RC (Wright) »
W.J15.1x (W.J15.1x)

Race: Race 101 at 11:51
1st place: Warrington RC (Wright) (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Hussey) (Lane 2)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:54
2009Sat St. Leonard’s Sch BC (Thomas) »
J15.1x (J15.1x)

Race: Race 127 at 12:46
1st place: St. Leonard’s Sch BC (Thomas) (Lane 2)
2nd place: Yarm School BC (Kessell) (Lane 1)
Verdict: ½ lengths
2009Sat St. Leonard’s Sch BC (Thomas) »
J15.1x (J15.1x)

Race: Race 127 at 12:46
1st place: St. Leonard’s Sch BC (Thomas) (Lane 2)
2nd place: Yarm School BC (Kessell) (Lane 1)
Verdict: 1 ½ lengths
Time to finish: 2:08