Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

York City Rowing Club

Year Event Winner
2016Sun Ch.4- Durham Challenge CupYork City (Clark) »
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxless four-oared (Ch.4-)

Race: Race 106 at 13:09
1st place: York City (Clark) (Racecourse Station)
2nd place: Tyne ARC (Pelaw Wood Station)
Verdict: 6 lengths
2016Sat J15.2x York City »
OPEN JUNIOR 15 double sculling (J15.2x)

Race: Race 254 at 18:43
1st place: York City (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Dowson) (Racecourse Station)
Verdict: canvas
2016Sat J15.4x+ Hild Bede TrophyYork City »
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (J15.4x+)

Race: Race 125 at 13:15
1st place: York City (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne United (Racecourse Station)
2016Sat W.J14.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 14 double sculling (W.J14.2x)

Race: Race 258 at 18:52
1st place: York City (Pelaw Wood Station)
2nd place: Yarm School (Arrol) (Racecourse Station)
Verdict: 1 length
2016Sat W.J14.4x+ York City (Forde) »
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 117 at 12:55
1st place: York City (Forde) (Racecourse Station)
2nd place: York City (Hodge) (Pelaw Wood Station)
2016Sat W.J15.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 15 double sculling (W.J15.2x)

Race: Race 131 at 13:30
1st place: York City (Racecourse Station)
2nd place: Doncaster Schools (Pelaw Wood Station)
2015Sat J14.2x York City »
OPEN JUNIOR 14 double sculling (J14.2x)

Race: Race 106 at 11:54
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Chester le Street ARC (Lane 1)
2015Sat J14.4x+ Vaux TrophyYork City »
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 257 at 18:46
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Lane 1)
2015Sat W.ELI.1x Charles Curtis TrophyYork City (Downing) »
WOMEN’S ELITE sculling (W.ELI.1x)

Race: Race 243 at 18:15
1st place: York City (Downing) (Lane 2)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Ryan) (Lane 1)
2015Sat W.IM3.8+ Prince Bishop TrophyYork City »
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 eight-oared (W.IM3.8+)

Race: Race 256 at 18:44
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Collingwood College (Lane 1)
2015Sat W.J13.4x+ York City »
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 246 at 18:24
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Cessford) (Lane 1)
2015Sat W.J14.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 14 double sculling (W.J14.2x)

Race: Race 260 at 18:52
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Rowntree) (Lane 2)
2015Sat W.J15.1x North of England Sculling ChampionshipYork City (Edmunds) »
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 109 at 12:02
1st place: York City (Edmunds) (Lane 1)
2nd place: Chester le Street ARC (Larsen) (Lane 2)
2015Sat W.J16.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 16 double sculling (W.J16.2x)

Race: Race 251 at 18:34
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Cambois ARC (Lane 2)
2015Sat W.J18.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 18 double sculling (W.J18.2x)

Race: Race 123 at 12:34
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Lane 1)
2014Sun W.Ch.1x b York City (Howe) »
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP sculling (W.Ch.1x b)

Race: Race 252 at 18:08
1st place: York City (Howe) (Lane 1)
2014Sun W.MasA.2x York City »
WOMEN’S MASTERS A double sculling (W.MasA.2x)

Race: Race 258 at 18:20
1st place: York City (Lane 1)
2014Sun W.MasCD.1x York City (Homa – D) »
WOMEN’S MASTERS C/D HANDICAP sculling (W.MasCD.1x)

Race: Race 108 at 12:20
1st place: York City (Homa – D) (Lane 2)
2nd place: Bradford ARC (Lowing – D) (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 3:01
2014Sun W.MasCD.4+ York City (D) »
WOMEN’S MASTERS C/D HANDICAP coxed four-oared (W.MasCD.4+)

Race: Race 241 at 17:46
1st place: York City (D) (Lane 2)
2nd place: Talkin Tarn ARC (C) (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:34
2014Sat J16.2x Paul Brady Memorial TrophyYork City »
OPEN JUNIOR 16 double sculling (J16.2x)

Race: Race 290 at 18:20
1st place: York City (Lane 1)
Time to finish: 2:16
2014Sat W.J14.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 14 double sculling (W.J14.2x)

Race: Race 308 at 18:56
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Hickling) (Lane 1)
Time to finish: 2:42
2014Sat W.J16.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 16 double sculling (W.J16.2x)

Race: Race 306 at 18:52
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Lewis) (Lane 2)
2014Sat W.J16.4x- York City »
WOMEN’S JUNIOR 16 coxless quadruple sculling (W.J16.4x-)

Race: Race 133 at 12:44
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Lane 2)
Verdict: 1 ½ lengths
2013Sun ELI.4- York City »
OPEN ELITE coxless four-oared (ELI.4-)

Race: Race 65 at 11:18
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn (Lane 2)
2013Sun J15.2x York City »
OPEN JUNIOR 15 double sculling (J15.2x)

Race: Race 128 at 13:50
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Ch-le-St (Crooks) (Lane 1)
2013Sun J15.4x+ York City »
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (J15.4x+)

Race: Race 210 at 16:56
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Cambois (Lane 1)
2013Sun W.J14.1x York City (Heldt) »
WOMEN’S JUNIOR 14 sculling (W.J14.1x)

Race: Race 129 at 13:52
1st place: York City (Heldt) (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn (Graham) (Lane 2)
2013Sun W.J14.4x+ Arthur Stainsby Memorial TrophyYork City »
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 228 at 17:51
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Yarm Sch (Leith-Ross) (Lane 1)
2013Sun W.J15.2x York City »
WOMEN’S JUNIOR 15 double sculling (W.J15.2x)

Race: Race 222 at 17:33
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Talkin Tarn (Lane 1)
2013Sun W.J15.4x+ York City »
WOMEN’S JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (W.J15.4x+)

Race: Race 126 at 13:46
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
2013Sat J15.4x+ Hild Bede TrophyYork City »
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (J15.4x+)

Race: Race 116 at 12:34
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Cambois (Lane 1)
2013Sat J16.2x Paul Brady Memorial TrophyYork City »
OPEN JUNIOR 16 double sculling (J16.2x)

Race: Race 278 at 18:30
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St (Lane 2)
2013Sat J16.4x- York City »
OPEN JUNIOR 16 coxless quadruple sculling (J16.4x-)

Race: Race 131 at 13:08
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
2013Sat J18.2x Harry Clasper TrophyYork City (Stick) »
OPEN JUNIOR 18 double sculling (J18.2x)

Race: Race 134 at 13:14
1st place: York City (Stick) (Lane 2)
2nd place: Bradford ARC (Lane 1)
2013Sat Nov.1x T H de Winton TrophyYork City (Lewis) »
OPEN NOVICE sculling (Nov.1x)

Race: Race 124 at 12:50
1st place: York City (Lewis) (Lane 1)
2nd place: York City (Gingell) (Lane 2)
2013Sat Nov.4+(b) York City »
OPEN NOVICE coxed four-oared (Nov.4+(b))

Race: Race 281 at 18:36
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: St Cuthberts (Lane 2)
2013Sat W.J14.4x+ York City »
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 117 at 12:36
1st place: York City (Lane 2)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Lane 1)
2013Sat W.J16.1x North of England Sculling ChampionshipYork City (Beardmore) »
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 276 at 18:26
1st place: York City (Beardmore) (Lane 1)
2nd place: Bradford ARC (George) (Lane 2)
2013Sat W.J18.4x- York City »
WOMEN’S JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (W.J18.4x-)

Race: Race 132 at 13:10
1st place: York City (Lane 1)
2nd place: Tees RC (Lane 2)
2011Sat ELI.2x York City RC »
OPEN ELITE double sculling (ELI.2x)

Race: Race 237 at 18:15
1st place: York City RC (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 2)
Verdict: ¼ length
Time to finish: 2:33
2011Sat J15.4x+ Hild Bede TrophyYork City RC (Hood) »
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (J15.4x+)

Race: Race 241 at 18:26
1st place: York City RC (Hood) (Lane 1)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Lane 2)
Verdict: easily
Time to finish: 2:25
2011Sat J16.2x Paul Brady Memorial TrophyYork City RC »
OPEN JUNIOR 16 double sculling (J16.2x)

Race: Race 247 at 18:42
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:45
2011Sat W.J15.4x+ York City RC »
WOMEN’S JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (W.J15.4x+)

Race: Race 240 at 18:24
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: St Leonards School (Lane 1)
Verdict: 3 ½ lengths
Time to finish: 2:57
2010Sun J13.4x+ York City RC »
OPEN JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (J13.4x+)

Race: Race 93 at 12:24
1st place: York City RC (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
Verdict: 5 lengths
2010Sun J15.1x York City RC (Gillick) »
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 95 at 12:36
1st place: York City RC (Gillick) (Lane 2)
2nd place: Tees RC (Sharp) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2010Sun J15.4x+ York City RC »
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (J15.4x+)

Race: Race 217 at 17:42
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Yarm School (Lane 1)
Verdict: 1 length
2010Sun W.J14.4x+ Arthur Stainsby Memorial TrophyYork City RC »
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 60 at 10:45
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
Verdict: easily
2010Sun W.J18.2x York City RC »
WOMEN’S JUNIOR 18 double sculling (W.J18.2x)

Race: Race 85 at 11:57
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Talkin Tarn (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
2010Sun W.J18.4x- York City RC »
WOMEN’S JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (W.J18.4x-)

Race: Race 114 at 13:28
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2010Sat J14.4x+ Vaux TrophyYork City RC »
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 113 at 12:28
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Queen E H Sch (Lane 1)
2010Sat W.J14.2x York City RC »
WOMEN’S JUNIOR 14 double sculling (W.J14.2x)

Race: Race 268 at 18:25
1st place: York City RC (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 2)
Verdict: distance
2009Sun J15.2x York City RC »
J15.2x (J15.2x)

Race: Race 88 at 11:44
1st place: York City RC (Lane 1)
2nd place: Warrington RC (Lane 2)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 2:25
2009Sun J18.2x York City RC »
J18.2x (J18.2x)

Race: Race 68 at 10:52
1st place: York City RC (Lane 1)
2nd place: Tees RC (Lane 2)
Verdict: 3 feet
2009Sun J18.4x- York City RC »
J18.4x- (J18.4x-)

Race: Race 229 at 17:27
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Durham School BC (Lane 1)
Verdict: 1 ½ lengths
2009Sat J14.1x York City RC (Gillick) »
J14.1x (J14.1x)

Race: Race 254 at 18:10
1st place: York City RC (Gillick) (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Miller) (Lane 1)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:40
2009Sat J18.1x York City RC (Reeder) »
J18.1x (J18.1x)

Race: Race 78 at 10:56
1st place: York City RC (Reeder) (Lane 1)
2nd place: Queen Elizabeth HSBC (Scrimshaw) (Lane 2)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 2:24
2009Sat J18.2x York City RC »
J18.2x (J18.2x)

Race: Race 103 at 11:57
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Queen Elizabeth HSBC (Lane 1)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:25
2009Sat J18.4x- York City RC »
J18.4x- (J18.4x-)

Race: Race 257 at 18:16
1st place: York City RC (Lane 2)
2nd place: Durham School BC (Lane 1)
Verdict: 3 foot
Time to finish: ntt
2009Sat Vet.4x- York City RC (D) »
Vet.4x- (Vet.4x-)

Race: Race 95 at 11:35
1st place: York City RC (D) (Lane 1)
2nd place: Tyne United RC (C) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:25