Navigate results

Year:Event:Trophy:Club:

Durham University Boat Club

Year Event Winner
2018Sun MasDEF.4x- Durham ARC (Court – E)
OPEN MASTERS D/E/F coxless quadruple sculling (MasDEF.4x-)

Race: Race 197 at 17:51
1st place: Durham ARC (Court – E) (Racecourse Station)
2nd place: Hexham RC (Hawkins – D) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 0.5L
Time to finish: 2:12.8
2018Sun Op Ch 4x- Durham ARC (Stockport)
OPEN CHAMPIONSHIP coxless quadruple sculling (Op Ch 4x-)

Race: Race 95 at 12:45
1st place: Durham ARC (Stockport) (Racecourse Station)
2nd place: Durham Univ BC (Roe) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Rowed over
Time to finish: 5:49.5
2018Sun Op ChA 1x Oswald Challenge CupDurham Univ BC (Gardiner)
OPEN CHAMPIONSHIP A sculling (Op ChA 1x)

Race: Race 202 at 18:06
1st place: Durham Univ BC (Gardiner) (Racecourse Station)
2nd place: Leeds University (Mitchell-Dwelly) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3L
Time to finish: ntt
2018Sun Op ChA 4+ Grand Challenge CupDurham Univ BC (Gorenkin)
OPEN CHAMPIONSHIP A coxed four-oared (Op ChA 4+)

Race: Race 100 at 13:00
1st place: Durham Univ BC (Gorenkin) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (McGowan) (Racecourse Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 5:59.2
2018Sun Op ChB 4+ Rushworth & Storey Challenge CupDurham Univ BC (Ames)
OPEN CHAMPIONSHIP B coxed four-oared (Op ChB 4+)

Race: Race 98 at 12:54
1st place: Durham Univ BC (Ames) (Racecourse Station)
2nd place: Tyne ARC (Foster) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1 L
Time to finish: 5:59.4
2018Sun Op J14 8x+ Durham School/Tyne ARC (Flood)
OPEN JUNIOR 14 coxed octuple sculling (Op J14 8x+)

Race: Race 82 at 12:00
1st place: Durham School/Tyne ARC (Flood) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Gilraine) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2.5
Time to finish: 2:23.1
2018Sun Op J15 2x Durham Sch/Talkin Tarn (Norman)
OPEN JUNIOR 15 double sculling (Op J15 2x)

Race: Race 89 at 12:19
1st place: Durham Sch/Talkin Tarn (Norman) (Racecourse Station)
2nd place: Durham ARC (Taylor) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2.5L
Time to finish: 2:24.5
2018Sun Op J15 4+ Durham School (Hall)
OPEN JUNIOR 15 coxed four-oared (Op J15 4+)

Race: Race 187 at 17:21
1st place: Durham School (Hall) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Yarm School (Ward) (Racecourse Station)
Verdict: 1L
Time to finish: 2:24.0
2018Sun Op J15 4x+ Durham School (Regan-Teasdale)
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (Op J15 4x+)

Race: Race 80 at 11:54
1st place: Durham School (Regan-Teasdale) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Yarm School (Norton) (Racecourse Station)
Verdict: 3.5 L
Time to finish: 2:04.7
2018Sun Op J18 4x- Durham ARC (Edge)
OPEN JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (Op J18 4x-)

Race: Race 63 at 11:06
1st place: Durham ARC (Edge) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Lonsdale) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 5:48.4
2018Sun Op Lwt 1x Newcastle Breweries Sculls Challenge CupDurham Univ BC (Roe)
OPEN LIGHTWEIGHT sculling (Op Lwt 1x)

Race: Race 189 at 17:27
1st place: Durham Univ BC (Roe) (Racecourse Station)
2nd place: University College (Burke) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:24.6
2018Sun W Ch 4+ Cyril Carpenter TrophyDurham Univ BC (Bousfield)
WOMEN’S CHAMPIONSHIP coxed four-oared (W Ch 4+)

Race: Race 99 at 12:57
1st place: Durham Univ BC (Bousfield) (Racecourse Station)
2nd place: Durham Univ BC (Heys Herrera) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 4 L
Time to finish: 6:54.6
2018Sun W Ch 4- Durham Univ BC (Lang)
WOMEN’S CHAMPIONSHIP coxless four-oared (W Ch 4-)

Race: Race 96 at 12:48
1st place: Durham Univ BC (Lang) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Newcastle UBC (Davis) (Racecourse Station)
Verdict: wrong arch
Time to finish: 6:17.5
2018Sun W Ch 4x- Durham Univ BC (Devereux)
WOMEN’S CHAMPIONSHIP coxless quadruple sculling (W Ch 4x-)

Race: Race 94 at 12:42
1st place: Durham Univ BC (Devereux) (Racecourse Station)
2nd place: Durham ARC (Readman-Bell) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 4 L
Time to finish: 6:30.3
2018Sun W J14 4x+ Arthur Stainsby Memorial TrophyDurham ARC (Abbott)
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W J14 4x+)

Race: Race 88 at 12:17
1st place: Durham ARC (Abbott) (Racecourse Station)
2nd place: St Leonard’s School (Kent) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:39.0
2018Sun W J15 4x+ Durham School (Stewart)
WOMEN’S JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (W J15 4x+)

Race: Race 195 at 17:45
1st place: Durham School (Stewart) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Dohring) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2L
Time to finish: 2:40.0
2018Sun W J18 4x- Durham School (Nesbitt)
WOMEN’S JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (W J18 4x-)

Race: Race 64 at 11:09
1st place: Durham School (Nesbitt) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne ARC (Wearmouth) (Racecourse Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 6:44.8
2018Sun W NCB 4+ Danny Webster Memorial CupDurham ARC (Ward)
WOMEN’S NON-CHAMPIONSHIP B coxed four-oared (W NCB 4+)

Race: Race 93 at 12:30
1st place: Durham ARC (Ward) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (De la Motte) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
Time to finish: 2:39.5
2018Sun W.MasCE.4x- Durham ARC (E)
WOMEN’S MASTERS C/E coxless quadruple sculling (W.MasCE.4x-)

Race: Race 47 at 10:06
1st place: Durham ARC (E) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster (C) (Racecourse Station)
Verdict: 2.5L
Time to finish: 2:48.6
2018Sat Op Eli 4x- Geoff Clack TrophyDurham Univ BC (Middleton)
OPEN ELITE coxless quadruple sculling (Op Eli 4x-)

Race: Race 233 at 18:03
1st place: Durham Univ BC (Middleton) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster Schools (Panetta-Hirst) (Racecourse Station)
Verdict: 2L
Time to finish: 1:59.4
2018Sat Op Eli A 1x John D Peele TrophyDurham Univ BC (Gardiner)
OPEN ELITE A sculling (Op Eli A 1x)

Race: Race 122 at 13:06
1st place: Durham Univ BC (Gardiner) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne ARC (Phillipson) (Racecourse Station)
Verdict: easily
Time to finish: 2:44.6
2018Sat Op Eli A 4+ Durham Univ BC (Vogel)
OPEN ELITE A coxed four-oared (Op Eli A 4+)

Race: Race 106 at 12:22
1st place: Durham Univ BC (Vogel) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Weatherly) (Racecourse Station)
Verdict: 2L
Time to finish: 2:03.7
2018Sat Op J14 8x+ Frank Humphries Challenge CupDurham Sch/Tyne ARC (Cameron)
OPEN JUNIOR 14 coxed octuple sculling (Op J14 8x+)

Race: Race 117 at 12:51
1st place: Durham Sch/Tyne ARC (Cameron) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (White) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
Time to finish: 2:15.8
2018Sat Op J15 4x+ Hild Bede TrophyDurham School (Mushens)
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (Op J15 4x+)

Race: Race 105 at 12:20
1st place: Durham School (Mushens) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham ARC (Taylor) (Racecourse Station)
Verdict: 1L
Time to finish: 2:15.9
2018Sat Op J16 1x North of England Sculling ChampionshipDurham ARC (Morris)
OPEN JUNIOR 16 sculling (Op J16 1x)

Race: Race 124 at 13:12
1st place: Durham ARC (Morris) (Racecourse Station)
2nd place: Cambois ARC (Fairlie) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
Time to finish: 2:29.2
2018Sat Op J16 4x- Durham Sch/Talkin Tarn (Hall)
OPEN JUNIOR 16 coxless quadruple sculling (Op J16 4x-)

Race: Race 238 at 18:18
1st place: Durham Sch/Talkin Tarn (Hall) (Racecourse Station)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Mawson) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2.25L
Time to finish: 2:07.6
2018Sat W BI 1x MRT Coulson Challenge CupDurham Univ BC (Wilkinson)
WOMEN’S BEGINNERS/INTERMEDIATE sculling (W BI 1x)

Race: Race 230 at 17:56
1st place: Durham Univ BC (Wilkinson) (Racecourse Station)
2nd place: St John’s College (Cogan) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3L
Time to finish: 2:53.5
2018Sat W Beg 4+ Mackay Challenge CupDurham School (Rochester)
WOMEN’S BEGINNERS coxed four-oared (W Beg 4+)

Race: Race 120 at 13:00
1st place: Durham School (Rochester) (Racecourse Station)
2nd place: Trevelyan Coll BC (Abrahams) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1.5L
Time to finish: 2:44.6
2018Sat W Eli 1x Charles Curtis TrophyDurham School (Heslop)
WOMEN’S ELITE sculling (W Eli 1x)

Race: Race 239 at 18:20
1st place: Durham School (Heslop) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Lewis) (Racecourse Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:50.8
2018Sat W Eli 2- Archibald Challenge CupDurham Univ BC (Polglase)
WOMEN’S ELITE coxless pairs (W Eli 2-)

Race: Race 242 at 18:27
1st place: Durham Univ BC (Polglase) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Newcastle UBC (Bulmer) (Racecourse Station)
Verdict: 3L
Time to finish: 2:30.6
2018Sat W Eli 2x A A Macfarlane-Grieve Challenge CupDurham Univ BC (Edwards)
WOMEN’S ELITE double sculling (W Eli 2x)

Race: Race 248 at 18:45
1st place: Durham Univ BC (Edwards) (Racecourse Station)
2nd place: Durham Univ BC (Barton) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3L
Time to finish: 2:30.8
2018Sat W Eli 4x- Durham ARC (Readman-Bell)
WOMEN’S ELITE coxless quadruple sculling (W Eli 4x-)

Race: Race 118 at 12:54
1st place: Durham ARC (Readman-Bell) (Racecourse Station)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Rigby) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2L
Time to finish: 2:24.0
2018Sat W Eli A 4+ Lady Anne Lambton Challenge BowlDurham Univ BC (Bousfield)
WOMEN’S ELITE A coxed four-oared (W Eli A 4+)

Race: Race 241 at 18:24
1st place: Durham Univ BC (Bousfield) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Northumbria University (Mainprize) (Racecourse Station)
Verdict: 2L
Time to finish: 2:27.8
2018Sat W Eli A 8+ Durham Univ BC (Hatfield)
WOMEN’S ELITE A eight-oared (W Eli A 8+)

Race: Race 108 at 12:26
1st place: Durham Univ BC (Hatfield) (Racecourse Station)
2nd place: Tyne ARC (Eccles) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1L
Time to finish: 2:16.8
2018Sat W J15 4x+ Durham School (Court)
WOMEN’S JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (W J15 4x+)

Race: Race 244 at 18:33
1st place: Durham School (Court) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Allison) (Racecourse Station)
Verdict: 1L
Time to finish: 2:36.7
2018Sat W J18 2x Durham School (Heslop)
WOMEN’S JUNIOR 18 double sculling (W J18 2x)

Race: Race 126 at 13:18
1st place: Durham School (Heslop) (Racecourse Station)
2nd place: Cambois ARC (Preston) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1.5 L
Time to finish: 2:32.5
2018Sat W.MasCE.8+ British Heart FoundationDurham ARC (E)
WOMEN’S MASTERS C/E eight-oared (W.MasCE.8+)

Race: Race 114 at 12:42
1st place: Durham ARC (E) (Racecourse Station)
2nd place: Tyne ARC (C) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3.25L
Time to finish: 2:34.2
2017Sun ChB.1x Durham Univ BC (Norman)
OPEN CHAMPIONSHIP sculling (ChB.1x)

Race: Race 209 at 18:27
1st place: Durham Univ BC (Norman) (Racecourse Station)
2nd place: Leeds University (Brigham) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:52.4
2017Sun EChA.1x Oswald Challenge CupDurham Univ BC (Vogel)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (EChA.1x)

Race: Race 203 at 18:09
1st place: Durham Univ BC (Vogel) (Racecourse Station)
2nd place: Chester-le-Street (Middleton) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:20.8
2017Sun J14.4x+ Lilian Humphries TrophyCh-le-St ARC/Durham School BC (Bowery)
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 86 at 12:15
1st place: Ch-le-St ARC/Durham School BC (Bowery) (Racecourse Station)
2nd place: Durham School (Taylor) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:38.7
2017Sun NC.4x+ Five Alive TrophyDurham School (Smith)
OPEN NON-CHAMPIONSHIP coxed quadruple sculling (NC.4x+)

Race: Race 206 at 18:18
1st place: Durham School (Smith) (Racecourse Station)
2nd place: Durham School (Dryden) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:31.7
2017Sun NCB.4+ Durham University Challenge TrophyDurham School
OPEN INTERMEDIATE B NON-CHAMPIONSHIP coxed four-oared (NCB.4+)

Race: Race 202 at 18:06
1st place: Durham School (Racecourse Station)
2nd place: University College (Windell) (Pelaw Wood Station)
Verdict: not raced
2017Sun NCB.8+ Durham School
OPEN INTERMEDIATE B NON-CHAMPIONSHIP eight-oared (NCB.8+)

Race: Race 80 at 11:57
1st place: Durham School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Hull University (Racecourse Station)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:05.3
2017Sun W.Ch.1x Durham Univ BC (Wilson)
WOMEN’S CHAMPIONSHIP sculling (W.Ch.1x)

Race: Race 205 at 18:15
1st place: Durham Univ BC (Wilson) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Chester-le-Street (Forster) (Racecourse Station)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 2:49.2
2017Sun W.J13.4x+ Durham ARC (Coe)
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 90 at 12:27
1st place: Durham ARC (Coe) (Pelaw Wood Station)
2nd place: The Chorister School (Racecourse Station)
Verdict: ½ length
2017Sun W.J16.1x Durham School (Heslop )
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 76 at 11:45
1st place: Durham School (Heslop ) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne ARC (Moscrop) (Racecourse Station)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 3:45.1
2017Sun W.Lwt.1x Durham Univ BC (Fialova)
WOMEN’S LIGHTWEIGHT sculling (W.Lwt.1x)

Race: Race 194 at 17:42
1st place: Durham Univ BC (Fialova) (Racecourse Station)
Verdict: rowed over
2017Sun W.NC4x+ Durham ARC
WOMEN’S NON-CHAMPIONSHIP coxed quadruple sculling (W.NC4x+)

Race: Race 83 at 12:06
1st place: Durham ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster Schools (Racecourse Station)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:41.0
2017Sun W.NCA.4+ The TSB Challenge CupDurham Univ BC (Watson)
WOMEN’S INTERMEDIATE A NON-CHAMPIONSHIP coxed four-oared (W.NCA.4+)

Race: Race 91 at 12:30
1st place: Durham Univ BC (Watson) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Van der Star) (Racecourse Station)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:32.5
2017Sun W.NCA.8+ Robertson CupDurham Univ BC
WOMEN’S INTERMEDIATE NON-CHAMPIONSHIP eight-oared (W.NCA.8+)

Race: Race 201 at 18:03
1st place: Durham Univ BC (Racecourse Station)
2nd place: Trevelyan Coll BC (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:24.5
2017Sat Eli.1x John D Peele TrophyDurham Univ BC (Norman)
OPEN ELITE sculling (Eli.1x)

Race: Race 122 at 13:02
1st place: Durham Univ BC (Norman) (Racecourse Station)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Smith) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 4 lengths
Time to finish: 2:17.6
2017Sat Eli.2- Player’s Gold Leaf Filter Virginia CupDurham Univ BC (Rimmer)
OPEN ELITE coxless pairs (Eli.2-)

Race: Race 120 at 12:58
1st place: Durham Univ BC (Rimmer) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Connell) (Racecourse Station)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:14.5
2017Sat Eli.4+ Durham Univ BC (Langmead)
OPEN ELITE coxed four-oared (Eli.4+)

Race: Race 194 at 16:00
1st place: Durham Univ BC (Langmead) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Vogel) (Racecourse Station)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:06.7
2017Sat IM3.4+ Durham City PlateDurham School
OPEN INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (IM3.4+)

Race: Race 125 at 13:08
1st place: Durham School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Tyne ARC (Galbraith) (Racecourse Station)
Time to finish: 2:09.0
2017Sat J13.4x+ John A Short TrophyDurham School (Conlon)
OPEN JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (J13.4x+)

Race: Race 130 at 13:19
1st place: Durham School (Conlon) (Racecourse Station)
2nd place: St Leonard’s School (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:48.0
2017Sat J14.2x Chester-le-Street/Durham Sch (Turnill)
OPEN JUNIOR 14 double sculling (J14.2x)

Race: Race 129 at 13:17
1st place: Chester-le-Street/Durham Sch (Turnill) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham ARC (Harrison) (Racecourse Station)
Verdict: 4 lengths
Time to finish: 2:24.6
2017Sat J14.4x+ Vaux TrophyDurham School (Turnill)
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 259 at 18:43
1st place: Durham School (Turnill) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Oakley) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:32.3
2017Sat J18.8+ Frank Humphries Challenge CupDurham ARC/St Leonard’s
OPEN JUNIOR 18 eight-oared (J18.8+)

Race: Race 247 at 18:13
1st place: Durham ARC/St Leonard’s (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Pelaw Wood Station)
Verdict: 1/2 canvas
Time to finish: 2:12.3
2017Sat Nov.1x T H de Winton TrophyDurham Univ BC (Lindsay)
OPEN NOVICE sculling (Nov.1x)

Race: Race 126 at 13:10
1st place: Durham Univ BC (Lindsay) (Racecourse Station)
2nd place: Durham Univ BC (Gorenkin) (Pelaw Wood Station)
2017Sat W.Eli.8+ Durham Univ BC
WOMEN’S ELITE eight-oared (W.Eli.8+)

Race: Race 152 at 14:15
1st place: Durham Univ BC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Yarm School (Racecourse Station)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:17.1
2017Sat W.J14.2x Durham ARC (Baldwin)
WOMEN’S JUNIOR 14 double sculling (W.J14.2x)

Race: Race 262 at 18:49
1st place: Durham ARC (Baldwin) (Racecourse Station)
2nd place: Durham School (Davies) (Pelaw Wood Station)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:45.6
2017Sat W.J15.1x North of England Sculling ChampionshipDurham School (Heslop )
WOMEN’S JUNIOR 15 sculling (W.J15.1x)

Race: Race 119 at 12:55
1st place: Durham School (Heslop ) (Racecourse Station)
2nd place: Doncaster Schools (Haigh) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 3 lengths
2017Sat W.Nov.1x MRT Coulson Challenge CupDurham School (Heslop )
WOMEN’S NOVICE sculling (W.Nov.1x)

Race: Race 255 at 18:32
1st place: Durham School (Heslop ) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Barnes) (Racecourse Station)
Verdict: Easily
2017Sat W.Nov.4+ Mackay Challenge CupDurham ARC
WOMEN’S NOVICE coxed four-oared (W.Nov.4+)

Race: Race 127 at 13:12
1st place: Durham ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Yarm School (Racecourse Station)
Verdict: 4 lengths
Time to finish: 2:35.3
2016Sun IM2.4+(a) Rushworth & Storey Challenge CupDurham Univ BC (Toogood)
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+(a))

Race: Race 98 at 12:47
1st place: Durham Univ BC (Toogood) (Racecourse Station)
2nd place: Durham Univ BC (Connor) (Pelaw Wood Station)
Verdict: 4 lengths
2016Sun IM3.4x+ Five Alive TrophyDurham School (McCarron)
OPEN INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (IM3.4x+)

Race: Race 213 at 18:25
1st place: Durham School (McCarron) (Racecourse Station)
2nd place: Durham School (Hargreaves) (Pelaw Wood Station)
2016Sun IM3.4x- Wardman Yates Challenge CupDurham ARC
OPEN INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (IM3.4x-)

Race: Race 91 at 12:22
1st place: Durham ARC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Leeds University (Racecourse Station)
Verdict: 1 ½ length
2016Sun J18.4x- Durham School
OPEN JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (J18.4x-)

Race: Race 104 at 13:03
1st place: Durham School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Doncaster Schools (Racecourse Station)
Verdict: 1 length
2016Sun W.Ch.8+ Durham Univ BC (Howes)
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP eight-oared (W.Ch.8+)

Race: Race 203 at 17:58
1st place: Durham Univ BC (Howes) (Racecourse Station)
2nd place: Tyne ARC (Pelaw Wood Station)
2016Sun W.IM3.4+ The TSB Challenge CupDurham Univ BC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (W.IM3.4+)

Race: Race 95 at 12:34
1st place: Durham Univ BC (Racecourse Station)
2nd place: Collingwood College (Pelaw Wood Station)
Verdict: 4 lengths
2016Sun W.IM3.4x+ Durham ARC (Ashton)
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (W.IM3.4x+)

Race: Race 96 at 12:37
1st place: Durham ARC (Ashton) (Racecourse Station)
2nd place: Sunderland University (Pelaw Wood Station)
Verdict: 2 lengths
2016Sun W.IM3.8+ Robertson CupDurham Univ BC (Watson)
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 eight-oared (W.IM3.8+)

Race: Race 210 at 18:17
1st place: Durham Univ BC (Watson) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Cambois ARC (Racecourse Station)
2016Sun W.J14.4x+ Arthur Stainsby Memorial TrophyDurham ARC (Hall)
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 208 at 18:12
1st place: Durham ARC (Hall) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham ARC (Cooper) (Racecourse Station)
2016Sun W.LWT.1x Durham Univ BC (Knowles)
WOMEN’S ELITE LIGHTWEIGHT sculling (W.LWT.1x)

Race: Race 197 at 17:43
1st place: Durham Univ BC (Knowles) (Racecourse Station)
2nd place: City of Cambridge RC (Farquhar) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
2016Sat ELI.1x John D Peele TrophyDurham Univ BC (Vogel)
OPEN ELITE sculling (ELI.1x)

Race: Race 251 at 18:34
1st place: Durham Univ BC (Vogel) (Racecourse Station)
2nd place: Stephenson College (Brown) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
2016Sat ELI.2x Norman Richardson TrophyDurham Univ BC
OPEN ELITE double sculling (ELI.2x)

Race: Race 235 at 17:55
1st place: Durham Univ BC (Pelaw Wood Station)
2nd place: Hadrian BC (Racecourse Station)
Verdict: 2 lengths
2016Sat ELI.4+ Durham Univ BC (Gleadowe)
OPEN ELITE coxed four-oared (ELI.4+)

Race: Race 249 at 18:30
1st place: Durham Univ BC (Gleadowe) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Toogood) (Racecourse Station)
Verdict: ½ length
2016Sat ELI.4x- Geoff Clack TrophyDurham Univ BC (Evans)
OPEN ELITE coxless quadruple sculling (ELI.4x-)

Race: Race 121 at 13:04
1st place: Durham Univ BC (Evans) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Durham Univ BC (Brownson) (Racecourse Station)
2016Sat J15.8+ Durham School
OPEN JUNIOR 15 eight-oared (J15.8+)

Race: Race 236 at 17:58
1st place: Durham School (Pelaw Wood Station)
2nd place: Yarm School (Racecourse Station)
Verdict: ½ length
2016Sat J16.4x- Bradford ARC/Durham Sch/Gateshead Community
OPEN JUNIOR 16 coxless quadruple sculling (J16.4x-)

Race: Race 122 at 13:07
1st place: Bradford ARC/Durham Sch/Gateshead Community (Racecourse Station)
2nd place: Durham ARC (Pelaw Wood Station)
2016Sat J18.1x Stewards CupDurham ARC (Rushforth)
OPEN JUNIOR 18 sculling (J18.1x)

Race: Race 115 at 12:49
1st place: Durham ARC (Rushforth) (Pelaw Wood Station)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Martin) (Racecourse Station)
2016Sat NOV.4+ Mayor’s Plate ADurham School
OPEN NOVICE coxed four-oared (NOV.4+)

Race: Race 256 at 18:47
1st place: Durham School (Racecourse Station)
2nd place: Hull University (Pelaw Wood Station)
Verdict: canvas
2016Sat W.ELI.2- Archibald Challenge CupChester-le-Street ARC/Durham ARC
WOMEN’S ELITE coxless pairs (W.ELI.2-)

Race: Race 241 at 18:10
1st place: Chester-le-Street ARC/Durham ARC (Racecourse Station)
2nd place: Durham Univ BC (Lang) (Pelaw Wood Station)
Verdict: easily
2016Sat W.IM2.1x Durham Univ BC (Rosenwold)
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 sculling (W.IM2.1x)

Race: Race 124 at 13:13
1st place: Durham Univ BC (Rosenwold) (Racecourse Station)
2nd place: Yarm School (Brining) (Pelaw Wood Station)
2015Sun Ch.1x(a) Oswald Challenge CupDurham Univ BC (Tuck)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (Ch.1x(a))

Race: Race 238 at 17:40
1st place: Durham Univ BC (Tuck) (Lane 1)
2nd place: Cambois ARC (McCarron) (Lane 2)
2015Sun Ch.4+ Grand Challenge CupDurham Univ BC
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (Ch.4+)

Race: Race 114 at 12:46
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
2nd place: Newcastle University (Lane 2)
2015Sun IM2.4+(a) Rushworth & Storey Challenge CupDurham ARC
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+(a))

Race: Race 117 at 12:52
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Lancaster University (Lane 2)
2015Sun IM3.4x- Durham ARC
OPEN INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (IM3.4x-)

Race: Race 110 at 12:32
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Doncaster Schools (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2015Sun IM3.8+ Joseph Brown Memorial CupDoncaster RC/Durham Sch
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 106 at 12:24
1st place: Doncaster RC/Durham Sch (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Lane 2)
Verdict: 1 length
2015Sun MasD.4x- Wardman Yates Challenge CupDurham ARC
OPEN MASTERS D coxless quadruple sculling (MasD.4x-)

Race: Race 100 at 12:12
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Lane 2)
Verdict: Easily
2015Sun MasDE.2x Durham ARC (E)
OPEN MASTERS D/E HANDICAP double sculling (MasDE.2x)

Race: Race 240 at 17:45
1st place: Durham ARC (E) (Lane 2)
2nd place: Talkin Tarn ARC (Ponton – D) (Lane 1)
2015Sun NOV.4+ Lady Herschell PlateDurham Univ BC
OPEN NOVICE coxed four-oared (NOV.4+)

Race: Race 111 at 12:34
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
2nd place: Durham School (Lane 2)
Verdict: 3 lengths
2015Sun W.Ch.2-(b) Durham Univ BC (Lang)
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP coxless pairs (W.Ch.2-(b))

Race: Race 131 at 13:18
1st place: Durham Univ BC (Lang) (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
Verdict: not raced
2015Sun W.IM2.4+(b) Durham ARC
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (W.IM2.4+(b))

Race: Race 123 at 13:04
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Collingwood College (Lane 1)
2015Sun W.IM2.8+(a) Durham ARC (Phillips)
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 eight-oared (W.IM2.8+(a))

Race: Race 248 at 18:06
1st place: Durham ARC (Phillips) (Lane 1)
2nd place: Cambois/Queen Elizabeth HS (Lane 2)
Verdict: 1 length
2015Sun W.IM2.8+(b) Durham ARC (Peterken)
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 eight-oared (W.IM2.8+(b))

Race: Race 228 at 17:20
1st place: Durham ARC (Peterken) (Lane 1)
2nd place: Sheffield City (Lane 2)
2015Sun W.IM3.4+ The TSB Challenge CupDurham School
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (W.IM3.4+)

Race: Race 112 at 12:36
1st place: Durham School (Lane 1)
2nd place: Cambois ARC (Jobling) (Lane 2)
Verdict: Canvas
2015Sun W.IM3.4x- Durham School
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (W.IM3.4x-)

Race: Race 252 at 18:14
1st place: Durham School (Lane 2)
2nd place: Leeds University (Lane 1)
2015Sun W.MasDF.2x Durham ARC (Prescott – D)
WOMEN’S MASTERS D/F HANDICAP double sculling (W.MasDF.2x)

Race: Race 250 at 18:10
1st place: Durham ARC (Prescott – D) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Pain – F) (Lane 1)
2015Sun W.NOV.4+(a) Danny Webster Memorial CupDurham Univ BC
WOMEN’S NOVICE coxed four-oared (W.NOV.4+(a))

Race: Race 260 at 18:30
1st place: Durham Univ BC (Lane 2)
2nd place: John Snow CBC (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
2015Sat IM2.8+ Whitbread Challenge CupDurham Univ BC (Crossley)
OPEN INTERMEDIATE 2 eight-oared (IM2.8+)

Race: Race 245 at 18:21
1st place: Durham Univ BC (Crossley) (Lane 2)
2nd place: Leeds University (Lane 1)
2015Sat J16.1x North of England Sculling ChampionshipDurham ARC (Rushforth)
OPEN JUNIOR 16 sculling (J16.1x)

Race: Race 250 at 18:32
1st place: Durham ARC (Rushforth) (Lane 1)
2nd place: York City (Macmahon) (Lane 2)
2015Sat J18.2x Harry Clasper TrophyDurham ARC
OPEN JUNIOR 18 double sculling (J18.2x)

Race: Race 122 at 12:32
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Bradford ARC (Lane 2)
2015Sat W.J16.1x North of England Sculling ChampionshipDurham ARC (Cessford)
WOMEN’S JUNIOR 16 sculling (W.J16.1x)

Race: Race 255 at 18:42
1st place: Durham ARC (Cessford) (Lane 2)
2nd place: York City (Edmunds) (Lane 1)
2015Sat W.J18.4x- Durham ARC
WOMEN’S JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (W.J18.4x-)

Race: Race 118 at 12:24
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Lane 2)
2015Sat W.J18.8+ Frank Humphries Challenge CupDurham ARC
WOMEN’S JUNIOR 18 eight-oared (W.J18.8+)

Race: Race 247 at 18:26
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
2014Sun Ch.1x a Oswald Challenge CupDurham Univ BC (Brown)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (Ch.1x a)

Race: Race 247 at 17:58
1st place: Durham Univ BC (Brown) (Lane 2)
2nd place: Cambois (McCarron) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:22
2014Sun Ch.2- b Durham Univ BC (Hill)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxless pairs (Ch.2- b)

Race: Race 136 at 13:20
1st place: Durham Univ BC (Hill) (Lane 1)
2nd place: Durham Univ BC (Gossage) (Lane 2)
Verdict: rowed over
2014Sun Ch.2x a Norman Richardson TrophyDurham Univ BC
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (Ch.2x a)

Race: Race 131 at 13:10
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
2nd place: Queen Elizabeth H Sch (Lane 2)
Verdict: easily
2014Sun Ch.4+b Rushworth & Storey Challenge CupDurham Univ BC (Lee)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (Ch.4+b)

Race: Race 122 at 12:52
1st place: Durham Univ BC (Lee) (Lane 2)
2nd place: Durham Univ BC (Lamb) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2014Sun Ch.4- Durham Univ BC
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxless four-oared (Ch.4-)

Race: Race 128 at 13:04
1st place: Durham Univ BC (Lane 2)
2nd place: Cambois (Lane 1)
Verdict: easily
2014Sun Ch.8+a Reverend C J SaundersDurham Univ BC (Gossage)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP eight-oared (Ch.8+a)

Race: Race 220 at 17:00
1st place: Durham Univ BC (Gossage) (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Macbride) (Lane 2)
Verdict: ½ length
2014Sun IM3.8+ Joseph Brown Memorial CupDurham School
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 110 at 12:24
1st place: Durham School (Lane 2)
2nd place: St Johns College (Lane 1)
Verdict: 1 ½ lengths
Time to finish: 2:16
2014Sun J14.4x+ Lilian Humphries TrophyDurham ARC
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 113 at 12:30
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Durham School (Lane 1)
Verdict: 1 ½ length
2014Sun MasCDE.4+ Wardman Yates Challenge CupDurham ARC (Seed – E)
OPEN MASTERS C/D/E HANDICAP coxed four-oared (MasCDE.4+)

Race: Race 238 at 17:40
1st place: Durham ARC (Seed – E) (Lane 1)
2nd place: Chester-le-Street (C) (Lane 2)
Verdict: easily
Time to finish: 2:33
2014Sun MasE.4x- Durham ARC
OPEN MASTERS E coxless quadruple sculling (MasE.4x-)

Race: Race 102 at 12:04
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Hexham RC (Lane 2)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:14
2014Sun W.Ch.2x a Durham ARC/Loch Lomond RC
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (W.Ch.2x a)

Race: Race 133 at 13:14
1st place: Durham ARC/Loch Lomond RC (Lane 2)
2nd place: Durham Univ BC (Thom) (Lane 1)
Verdict: ½ length
2014Sun W.Ch.2x b Durham Univ BC (Hadland)
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (W.Ch.2x b)

Race: Race 134 at 13:16
1st place: Durham Univ BC (Hadland) (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
2014Sun W.Ch.4+ Peter H Mills Memorial TrophyDurham Univ BC (Chapman)
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (W.Ch.4+)

Race: Race 126 at 13:00
1st place: Durham Univ BC (Chapman) (Lane 2)
2nd place: Hatfield College (Lane 1)
2014Sun W.Ch.8+a Durham Univ BC
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP eight-oared (W.Ch.8+a)

Race: Race 240 at 17:44
1st place: Durham Univ BC (Lane 2)
2nd place: Durham ARC/RV De Delftsche Sport (Lane 1)
Verdict: 1 length
2014Sun W.Ch.8+b Durham ARC (Phillips)
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP eight-oared (W.Ch.8+b)

Race: Race 235 at 17:34
1st place: Durham ARC (Phillips) (Lane 1)
2nd place: University College (Lane 2)
Time to finish: 2:23
2014Sun W.Ch.LWT.1x Durham Univ BC (Carlton)
WOMEN’S ELITE LIGHTWEIGHT CHAMPIONSHIP sculling (W.Ch.LWT.1x)

Race: Race 253 at 18:10
1st place: Durham Univ BC (Carlton) (Lane 2)
2nd place: Bradford ARC (Coates) (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:47
2014Sun W.IM3.4x- Durham School
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (W.IM3.4x-)

Race: Race 243 at 17:50
1st place: Durham School (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Lane 2)
Verdict: 1 foot
Time to finish: 3:28
2014Sun W.IM3.8+ Robertson CupDurham Univ BC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 eight-oared (W.IM3.8+)

Race: Race 255 at 18:14
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
2nd place: St Hild & St Bede (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2014Sun W.MasDF.2x Durham ARC (McMillan – D)
WOMEN’S MASTERS D/F HANDICAP double sculling (W.MasDF.2x)

Race: Race 246 at 17:56
1st place: Durham ARC (McMillan – D) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Woodward – D) (Lane 2)
Verdict: easily
Time to finish: 2:39
2014Sun W.MasEG.1x Durham ARC (Scholl – E)
WOMEN’S MASTERS E/G HANDICAP sculling (W.MasEG.1x)

Race: Race 109 at 12:22
1st place: Durham ARC (Scholl – E) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Davison – E) (Lane 1)
Verdict: ½ length
2014Sun W.NOV.8+ William E Neesham BowlDurham Univ BC
WOMEN’S NOVICE eight-oared (W.NOV.8+)

Race: Race 115 at 12:34
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
2nd place: York University (Lane 2)
Verdict: 1 ½ length
Time to finish: 2:22
2014Sat ELI.1x John D Peele TrophyDurham Univ BC (Brown)
OPEN ELITE sculling (ELI.1x)

Race: Race 291 at 18:22
1st place: Durham Univ BC (Brown) (Lane 1)
2nd place: Durham Univ BC (Seaman) (Lane 2)
Time to finish: 2:12
2014Sat ELI.2- Player’s Gold Leaf Filter Virginia CupDurham Univ BC (Forsythe)
OPEN ELITE coxless pairs (ELI.2-)

Race: Race 295 at 18:30
1st place: Durham Univ BC (Forsythe) (Lane 1)
2nd place: St Cuthberts (Lane 2)
Time to finish: 2:14
2014Sat J18.8+ Frank Humphries Challenge CupDurham ARC
OPEN JUNIOR 18 eight-oared (J18.8+)

Race: Race 284 at 18:08
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Kings School Chester (Lane 1)
Time to finish: 2:00
2014Sat NOV.4+ Mayor’s Plate ADurham Univ BC (Coupland)
OPEN NOVICE coxed four-oared (NOV.4+)

Race: Race 251 at 16:54
1st place: Durham Univ BC (Coupland) (Lane 1)
2nd place: Durham Univ BC (Hill) (Lane 2)
2014Sat NOV.8+ Alderman CupDurham Univ BC
OPEN NOVICE eight-oared (NOV.8+)

Race: Race 127 at 12:32
1st place: Durham Univ BC (Lane 2)
2nd place: Durham School (Lane 1)
Verdict: 1 length
Time to finish: 1:59
2014Sat W.ELI.2- Durham Univ BC (Lough)
WOMEN’S ELITE coxless pairs (W.ELI.2-)

Race: Race 289 at 18:18
1st place: Durham Univ BC (Lough) (Lane 1)
2nd place: Durham Univ BC (Tyndall) (Lane 2)
Time to finish: 2:35
2014Sat W.ELI.4x- Durham Univ BC (Denham)
WOMEN’S ELITE coxless quadruple sculling (W.ELI.4x-)

Race: Race 122 at 12:22
1st place: Durham Univ BC (Denham) (Lane 2)
2nd place: Durham Univ BC (Hadland) (Lane 1)
2014Sat W.J18.4x- Durham ARC
WOMEN’S JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (W.J18.4x-)

Race: Race 123 at 12:24
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: York City (Lane 2)
2014Sat W.NOV.4+a Mackay Challenge CupDurham Univ BC
WOMEN’S NOVICE coxed four-oared (W.NOV.4+a)

Race: Race 137 at 12:52
1st place: Durham Univ BC (Lane 2)
2nd place: Grey College (Bettridge) (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:36
2014Sat W.SEN.4+ Archibald Challenge CupDurham Univ BC (Tyndall)
WOMEN’S SENIOR coxed four-oared (W.SEN.4+)

Race: Race 120 at 12:18
1st place: Durham Univ BC (Tyndall) (Lane 1)
2nd place: Queen Elizabeth HS (Lane 2)
2013Sun ELI.1x Oswald Challenge CupDurham UBC (Gossage)
OPEN ELITE sculling (ELI.1x)

Race: Race 120 at 13:22
1st place: Durham UBC (Gossage) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Dickinson) (Lane 1)
2013Sun ELI.2- A A Macfarlane-Grieve Challenge CupDurham UBC (Brown)
OPEN ELITE coxless pairs (ELI.2-)

Race: Race 118 at 13:18
1st place: Durham UBC (Brown) (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Lewis) (Lane 1)
2013Sun ELI.2x Norman Richardson TrophyDurham UBC (Groom)
OPEN ELITE double sculling (ELI.2x)

Race: Race 116 at 13:14
1st place: Durham UBC (Groom) (Lane 1)
2nd place: Tyne United (Lane 2)
2013Sun ELI.4+ Grand Challenge CupDurham UBC
OPEN ELITE coxed four-oared (ELI.4+)

Race: Race 110 at 13:00
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Pearson) (Lane 2)
2013Sun J14.1x Durham ARC (Rushforth)
OPEN JUNIOR 14 sculling (J14.1x)

Race: Race 225 at 17:42
1st place: Durham ARC (Rushforth) (Lane 2)
2nd place: Ch-le-St (Morris) (Lane 1)
2013Sun J16.4+ Durham ARC
OPEN JUNIOR 16 coxed four-oared (J16.4+)

Race: Race 112 at 13:04
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Yarm Sch (Lane 1)
2013Sun J16.8+ Durham ARC
OPEN JUNIOR 16 eight-oared (J16.8+)

Race: Race 215 at 17:12
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Yarm Sch (Lane 2)
2013Sun J18.8+ Durham ARC
OPEN JUNIOR 18 eight-oared (J18.8+)

Race: Race 212 at 17:03
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Durham Sch (Lane 1)
2013Sun MasAC.4+ Wardman Yates Challenge CupDurham ARC (French – A)
OPEN MASTERS A/C coxed four-oared (MasAC.4+)

Race: Race 214 at 17:09
1st place: Durham ARC (French – A) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lyons – C) (Lane 2)
2013Sun MasCD.4x- Durham ARC (D)
OPEN MASTERS C/D coxless quadruple sculling (MasCD.4x-)

Race: Race 124 at 13:42
1st place: Durham ARC (D) (Lane 2)
2nd place: Ch-le-St (C) (Lane 1)
2013Sun MasEF.2x Durham ARC (Lund – F)
OPEN MASTERS E/F double sculling (MasEF.2x)

Race: Race 219 at 17:24
1st place: Durham ARC (Lund – F) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Watkinson – E) (Lane 2)
2013Sun MasEF.4x- Durham ARC (F)
OPEN MASTERS E/F coxless quadruple sculling (MasEF.4x-)

Race: Race 91 at 12:12
1st place: Durham ARC (F) (Lane 1)
2nd place: Hexham (E) (Lane 2)
2013Sun W.ELI.2- Durham UBC (Wilson)
WOMEN’S ELITE coxless pairs (W.ELI.2-)

Race: Race 119 at 13:20
1st place: Durham UBC (Wilson) (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Morley) (Lane 1)
2013Sun W.ELI.2x DARC/Loch Lomond
WOMEN’S ELITE double sculling (W.ELI.2x)

Race: Race 117 at 13:16
1st place: DARC/Loch Lomond (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Clack) (Lane 2)
2013Sun W.IM2.8+ Durham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 eight-oared (W.IM2.8+)

Race: Race 226 at 17:45
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Hatfield (Lane 1)
2013Sun W.IM3.4+ The TSB Challenge CupDurham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (W.IM3.4+)

Race: Race 109 at 12:52
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: Stephenson CBC (Parker) (Lane 2)
2013Sun W.IM3.4x+ Durham Sch
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (W.IM3.4x+)

Race: Race 90 at 12:10
1st place: Durham Sch (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
2013Sun W.IM3.8+ Robertson CupDurham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 eight-oared (W.IM3.8+)

Race: Race 223 at 17:36
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: Tees RC (Lane 2)
2013Sun W.J16.8+ Durham ARC
WOMEN’S JUNIOR 16 eight-oared (W.J16.8+)

Race: Race 213 at 17:06
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Durham Sch (Lane 2)
2013Sun W.MasDE.2x DARC/Loch Lomond (E)
WOMEN’S MASTERS D/E double sculling (W.MasDE.2x)

Race: Race 209 at 16:54
1st place: DARC/Loch Lomond (E) (Lane 1)
2nd place: Talkin Tarn (D) (Lane 2)
2013Sun W.Nov.8+ William E Neesham BowlDurham ARC
WOMEN’S NOVICE eight-oared (W.Nov.8+)

Race: Race 105 at 12:44
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Butler College BC (Lane 1)
2013Sat ELI.1x John D Peele TrophyDurham ARC (Dickinson)
OPEN ELITE sculling (ELI.1x)

Race: Race 274 at 18:22
1st place: Durham ARC (Dickinson) (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Taylor) (Lane 1)
2013Sat ELI.2- Player’s Gold Leaf Filter Virginia CupDurham UBC (Groom)
OPEN ELITE coxless pairs (ELI.2-)

Race: Race 271 at 18:16
1st place: Durham UBC (Groom) (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Witting) (Lane 1)
2013Sat ELI.2x Durham UBC (Seaman)
OPEN ELITE double sculling (ELI.2x)

Race: Race 272 at 18:18
1st place: Durham UBC (Seaman) (Lane 1)
2nd place: Tyne United (Lane 2)
2013Sat FR1.8+ Durham Sch
Founders MIXED J18 eight-oared (FR1.8+)

Race: Race 205 at 15:54
1st place: Durham Sch (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
2013Sat FR2.8+ Durham ARC
Founders MIXED J16 eight-oared (FR2.8+)

Race: Race 206 at 15:57
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Durham Sch (Lane 2)
2013Sat IM2.1x Bell & Ridley Challenge CupDurham UBC (Warr)
OPEN INTERMEDIATE 2 sculling (IM2.1x)

Race: Race 125 at 12:52
1st place: Durham UBC (Warr) (Lane 1)
2nd place: Strathclyde Univ (Turkmen) (Lane 2)
2013Sat IM2.4+ Corporation Challenge CupDurham UBC
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+)

Race: Race 129 at 13:04
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Durham Sch (Lane 1)
2013Sat J15.1x North of England Sculling ChampionshipDurham ARC (Rushforth)
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 290 at 18:54
1st place: Durham ARC (Rushforth) (Lane 1)
2nd place: Doncaster Sch (Linley) (Lane 2)
2013Sat MasDF.8+ British Heart FoundationDurham ARC (F)
OPEN MASTERS D/F eight-oared (MasDF.8+)

Race: Race 269 at 18:12
1st place: Durham ARC (F) (Lane 2)
2nd place: Tees RC (D) (Lane 1)
2013Sat W.ELI.1x Durham ARC (Curry)
WOMEN’S ELITE sculling (W.ELI.1x)

Race: Race 230 at 16:46
1st place: Durham ARC (Curry) (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Glendenning) (Lane 1)
2013Sat W.ELI.4+ Archibald Challenge CupDurham UBC
WOMEN’S ELITE coxed four-oared (W.ELI.4+)

Race: Race 127 at 13:00
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Hatfield (Field-Lucas) (Lane 1)
2013Sat W.IM2.4+ Lady Anne Lambton Challenge BowlDurham UBC (Tyndall)
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (W.IM2.4+)

Race: Race 270 at 18:14
1st place: Durham UBC (Tyndall) (Lane 1)
2nd place: Durham UBC (Lough) (Lane 2)
2013Sat W.IM3.4+ Bill Golightly Challenge TrophyDurham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (W.IM3.4+)

Race: Race 122 at 12:46
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: Van Mildert (Lane 2)
2013Sat W.IM3.8+ Prince Bishop TrophyDurham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 eight-oared (W.IM3.8+)

Race: Race 291 at 18:56
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: University Coll (Lane 2)
2013Sat W.J15.8+ Durham ARC
WOMEN’S JUNIOR 15 eight-oared (W.J15.8+)

Race: Race 114 at 12:30
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Yarm Sch (Lane 2)
2013Sat W.J16.4x- Durham ARC
WOMEN’S JUNIOR 16 coxless quadruple sculling (W.J16.4x-)

Race: Race 133 at 13:12
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: York City (Lane 2)
2013Sat W.MasD.4+ Durham ARC (Moore – D)
WOMEN’S MASTERS D coxed four-oared (W.MasD.4+)

Race: Race 115 at 12:32
1st place: Durham ARC (Moore – D) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Drury – D) (Lane 2)
2013Sat W.Sen.4+ Durham ARC
WOMEN’S SENIOR coxed four-oared (W.Sen.4+)

Race: Race 128 at 13:02
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Durham UBC (Lane 2)
2011Sun Ch.1x Oswald Challenge CupDurham UBC (Barr)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP sculling (Ch.1x)

Race: Race 97 at 13:30
1st place: Durham UBC (Barr) (Lane 1)
2nd place: Durham UBC (Fisher) (Lane 2)
Verdict: easily
2011Sun Ch.2- Durham School (Pearson)
OPEN ELITE CHAMPIONSIP coxless pairs (Ch.2-)

Race: Race 93 at 13:18
1st place: Durham School (Pearson) (Lane 1)
2nd place: Durham School (Vane) (Lane 2)
Verdict: 5 lengths
2011Sun Ch.4- Durham ARC (McCarron)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxless four-oared (Ch.4-)

Race: Race 88 at 13:03
1st place: Durham ARC (McCarron) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Hunt) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2011Sun IM2.1x Newcastle Breweries Sculls Challenge CupDurham ARC (Tully)
OPEN INTERMEDIATE 2 sculling (IM2.1x)

Race: Race 178 at 17:03
1st place: Durham ARC (Tully) (Lane 2)
2nd place: Leeds UBC (Bissell) (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:29
2011Sun IM2.4+ Rushworth & Storey Challenge CupDurham School
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+)

Race: Race 52 at 11:18
1st place: Durham School (Lane 1)
2nd place: Leeds UBC (Lane 2)
Verdict: 1 ½ length
2011Sun IM3.4x- Durham UBC
OPEN INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (IM3.4x-)

Race: Race 70 at 12:12
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: John O Gaunt/RGS Lancaster (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2011Sun IM3.8+ Joseph Brown Memorial CupDurham UBC
OPEN INTERMEDIATE 3 eight-oared (IM3.8+)

Race: Race 180 at 17:09
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Hatfield College (Lane 1)
Verdict: ½ length
Time to finish: 1:59
2011Sun Inv.4x+ Durham School (A)
DURHAM SCHOOL INVITATION coxed-quads (Inv.4x+)

Race: Race 134 at 14:58
1st place: Durham School (A) (Lane 1)
2nd place: Durham School (B) (Lane 2)
Verdict: 1 ¼ lengths
Time to finish: 2:35
2011Sun J14.4x+ Lilian Humphries TrophyDurham ARC
OPEN JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (J14.4x+)

Race: Race 181 at 17:12
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Yarm School (Spencer) (Lane 2)
Verdict: 1 ¼ length
Time to finish: 2:28
2011Sun J16.2x Durham School (Knaggs)
OPEN JUNIOR 16 double sculling (J16.2x)

Race: Race 96 at 13:27
1st place: Durham School (Knaggs) (Lane 2)
2nd place: Durham School (Bowes) (Lane 1)
Verdict: 6 lengths
2011Sun J16.4x- Durham School
OPEN JUNIOR 16 coxless quadruple sculling (J16.4x-)

Race: Race 157 at 15:58
1st place: Durham School (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 1)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:11
2011Sun J18.4x- Durham ARC
OPEN JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (J18.4x-)

Race: Race 89 at 13:06
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Tyne United/Talkin Tarn (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2011Sun Mas.4+ Durham ARC (Parker)
OPEN MASTERS coxed four-oared (Mas.4+)

Race: Race 67 at 12:03
1st place: Durham ARC (Parker) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Castling) (Lane 2)
Verdict: ½ length
2011Sun W.Ch.2x Durham ARC
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (W.Ch.2x)

Race: Race 94 at 13:21
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Doncaster RC (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2011Sun W.IM2.4+ Durham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (W.IM2.4+)

Race: Race 133 at 14:55
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Lane 1)
Time to finish: 2:32
2011Sun W.IM3.4x+ Durham School
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (W.IM3.4x+)

Race: Race 183 at 17:18
1st place: Durham School (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:50
2011Sun W.IM3.4x- Durham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxless quadruple sculling (W.IM3.4x-)

Race: Race 176 at 16:51
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: John O Gaunt/Lancaster Sch (Lane 1)
Verdict: easily
Time to finish: 2:23
2011Sun W.IM3.8+ Robertson CupDurham ARC (McCarthy)
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 eight-oared (W.IM3.8+)

Race: Race 185 at 17:24
1st place: Durham ARC (McCarthy) (Lane 2)
2nd place: Collingwood College (Lane 1)
Verdict: ½ length
Time to finish: 2:23
2011Sun W.Inv.J18.4x- Durham School
Invitation WOMEN’S JUNIOR coxless quadruple sculling (W.Inv.J18.4x-)

Race: Race 105 at 13:54
1st place: Durham School (Lane 1)
2nd place: Durham School (Lane 2)
Verdict: 1 ½ lengths
2011Sun W.J13.4x+ Durham ARC (Phillips)
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 165 at 16:18
1st place: Durham ARC (Phillips) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Hatton) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2011Sun W.J14.4x+ Arthur Stainsby Memorial TrophyDurham ARC
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 182 at 17:15
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Yarm School (Alexander) (Lane 1)
Verdict: 2 ½ lengths
2011Sat ELI.2- Player’s Gold Leaf Filter Virginia CupDurham UBC (Rendle)
OPEN ELITE coxless pairs (ELI.2-)

Race: Race 248 at 18:45
1st place: Durham UBC (Rendle) (Lane 2)
2nd place: John Snow/Tyne RC (Child) (Lane 1)
Verdict: 1 length
Time to finish: 2:24
2011Sat ELI.4+ Cyril Carpenter TrophyDurham UBC
OPEN ELITE coxed four-oared (ELI.4+)

Race: Race 113 at 13:03
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: University College (Lane 1)
Verdict: rowed over
2011Sat ELI.8+ Durham UBC (Hodgson)
OPEN ELITE eight-oared (ELI.8+)

Race: Race 183 at 16:04
1st place: Durham UBC (Hodgson) (Lane 1)
2nd place: Durham UBC (Alumni) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:24
2011Sat IM2.1x Bell & Ridley Challenge CupDurham UBC (Fisher)
OPEN INTERMEDIATE 2 sculling (IM2.1x)

Race: Race 110 at 12:47
1st place: Durham UBC (Fisher) (Lane 1)
2nd place: Stephenson College (Hawkins) (Lane 2)
Verdict: easily
Time to finish: 2:53
2011Sat IM2.4+ Corporation Challenge CupDurham ARC (McCarron)
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+)

Race: Race 114 at 13:06
1st place: Durham ARC (McCarron) (Lane 2)
2nd place: Leeds RC (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2011Sat IM2.8+ Whitbread Challenge CupDurham ARC
OPEN INTERMEDIATE 2 eight-oared (IM2.8+)

Race: Race 229 at 17:56
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Durham UBC (Lane 2)
Verdict: 1 foot
2011Sat J15.1x North of England Sculling ChampionshipDurham ARC (Trotman)
OPEN JUNIOR 15 sculling (J15.1x)

Race: Race 93 at 11:54
1st place: Durham ARC (Trotman) (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Clark) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 3:05
2011Sat J18.4x- Durham ARC
OPEN JUNIOR 18 coxless quadruple sculling (J18.4x-)

Race: Race 238 at 18:20
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: St Leonards School (Lane 1)
Verdict: ¼ length
2011Sat MasCD.4x- Wardman Yates Challenge CupCambois/DARC/Dur Sch/Talkin Tarn (C)
OPEN MASTERS HANDICAP coxless quadruple sculling (MasCD.4x-)

Race: Race 52 at 9:55
1st place: Cambois/DARC/Dur Sch/Talkin Tarn (C) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (D) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:18
2011Sat MasCD.4x- Wardman Yates Challenge CupCambois/DARC/Dur Sch/Talkin Tarn (C)
OPEN MASTERS HANDICAP coxless quadruple sculling (MasCD.4x-)

Race: Race 52 at 9:55
1st place: Cambois/DARC/Dur Sch/Talkin Tarn (C) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (D) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:18
2011Sat MasCE.1x Alan GibsonDurham School (Williamson – C)
OPEN MASTERS HANDICAP sculling (MasCE.1x)

Race: Race 245 at 18:36
1st place: Durham School (Williamson – C) (Lane 2)
2nd place: Bradford ARC (Davis – C) (Lane 1)
Verdict: easily
2011Sat NOV.1x T H de Winton TrophyDurham ARC (Dobson)
OPEN NOVICE sculling (NOV.1x)

Race: Race 207 at 17:04
1st place: Durham ARC (Dobson) (Lane 1)
2nd place: Tees RC (Cooper) (Lane 2)
2011Sat NOV.8+ Alderman CupDurham UBC (Rudd)
OPEN NOVICE eight-oared (NOV.8+)

Race: Race 123 at 13:30
1st place: Durham UBC (Rudd) (Lane 1)
2nd place: Newcastle UBC (Lane 2)
Verdict: 1 ½ lengths
Time to finish: 2:13
2011Sat W.ELI.2x Durham ARC
WOMEN’S ELITE double sculling (W.ELI.2x)

Race: Race 249 at 18:48
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Doncaster RC (Lane 1)
Verdict: 2 ¼ lengths
Time to finish: 2:44
2011Sat W.ELI.4x- Durham School
WOMEN’S ELITE coxless quadruple sculling (W.ELI.4x-)

Race: Race 115 at 13:09
1st place: Durham School (Lane 2)
2nd place: Leeds RC (Macleod) (Lane 1)
Verdict: easily
2011Sat W.IM2.4+ Lady Anne Lambton Challenge BowlDurham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (W.IM2.4+)

Race: Race 235 at 18:10
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: Hatfield College (Lane 2)
Verdict: easily
Time to finish: 2:30
2011Sat W.IM3.4+ Bill Golightly Challenge TrophyDurham UBC
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (W.IM3.4+)

Race: Race 244 at 18:33
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Collingwood College (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 2:48
2011Sat W.J14.4x+ Durham ARC
WOMEN’S JUNIOR 14 coxed quadruple sculling (W.J14.4x+)

Race: Race 109 at 12:44
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Cambois/Talkin Tarn (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:47
2011Sat W.J18.8+ Durham School
WOMEN’S JUNIOR 18 eight-oared (W.J18.8+)

Race: Race 231 at 18:02
1st place: Durham School (Lane 1)
2nd place: Yarm School (Lane 2)
Verdict: easily
Time to finish: 2:50
2011Sat W.MasDF.1x Durham ARC (Prescott – D)
WOMEN’S MASTERS D sculling (W.MasDF.1x)

Race: Race 102 at 12:21
1st place: Durham ARC (Prescott – D) (Lane 1)
2nd place: Tees RC (Wilkinson – F) (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 3:04
2010Sun Ch.2- Durham Univ BC
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxless pairs (Ch.2-)

Race: Race 105 at 13:10
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
Verdict: 4 lengths
2010Sun Ch.2x Durham Univ BC
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (Ch.2x)

Race: Race 103 at 13:06
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
2nd place: York City RC (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2010Sun Ch.4+ Grand Challenge CupDurham Univ BC (Ford)
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP coxed four-oared (Ch.4+)

Race: Race 100 at 13:00
1st place: Durham Univ BC (Ford) (Lane 2)
2nd place: Durham Univ BC (Dawes) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
2010Sun Ch.8+ Reverend C J SaundersDurham Univ BC
OPEN ELITE CHAMPIONSHIP eight-oared (Ch.8+)

Race: Race 176 at 16:02
1st place: Durham Univ BC (Lane 2)
2nd place: Newcastle Univ (Lane 1)
Verdict: disqualified
2010Sun Coll.4+ Barry Ward-Thompson TrophyDurham ARC/Grey College (McCarron)
OPEN COLLEGE coxed four-oared (Coll.4+)

Race: Race 101 at 13:02
1st place: Durham ARC/Grey College (McCarron) (Lane 1)
2nd place: Van Mildert College (Lane 2)
Verdict: 1 ½ lengths
Time to finish: 6:00
2010Sun ELI.LWT.1x MRT Coulson Challenge CupDurham Univ BC (Dodd)
OPEN ELITE LIGHTWEIGHT sculling (ELI.LWT.1x)

Race: Race 220 at 17:51
1st place: Durham Univ BC (Dodd) (Lane 2)
2nd place: John O Gaunt RC (Sullivan) (Lane 1)
Verdict: 1 ½ lengths
2010Sun IM3.4x+ Durham ARC
OPEN INTERMEDIATE 3 coxed quadruple sculling (IM3.4x+)

Race: Race 208 at 17:18
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
Verdict: distance
2010Sun J18.2x Durham ARC (Tully)
OPEN JUNIOR 18 double sculling (J18.2x)

Race: Race 89 at 12:12
1st place: Durham ARC (Tully) (Lane 2)
2nd place: York City RC (Lane 1)
Verdict: 1 length
2010Sun J18.8+ Frank Humphries Challenge CupDurham ARC
OPEN JUNIOR 18 eight-oared (J18.8+)

Race: Race 223 at 18:00
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Cambois ARC (Lane 1)
Verdict: ¼ length
2010Sun W.Ch.1x Durham ARC (McCarthy)
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP sculling (W.Ch.1x)

Race: Race 108 at 13:16
1st place: Durham ARC (McCarthy) (Lane 2)
2nd place: Tyne United (Connolly) (Lane 1)
Verdict: 3 lengths
Time to finish: 7:23
2010Sun W.Ch.2- Durham Univ BC
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP coxless pairs (W.Ch.2-)

Race: Race 106 at 13:12
1st place: Durham Univ BC (Lane 2)
2nd place: Durham Sch/Oundle Sch (Lane 1)
Verdict: foul
2010Sun W.Ch.2x Durham ARC
WOMEN’S ELITE CHAMPIONSHIP double sculling (W.Ch.2x)

Race: Race 104 at 13:08
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
Verdict: 5 lengths
2010Sun W.IM3.4+ The TSB Challenge CupDurham ARC (Ford-Senior)
WOMEN’S INTERMEDIATE 3 coxed four-oared (W.IM3.4+)

Race: Race 130 at 14:10
1st place: Durham ARC (Ford-Senior) (Lane 1)
2nd place: Univ College (Lane 2)
Verdict: ½ length
2010Sun W.J.Inv.4x+ Durham/Oloumoc
WOMEN’S JUNIOR INVITATION coxed quads (W.J.Inv.4x+)

Race: Race 115 at 13:30
1st place: Durham/Oloumoc (Lane 2)
2nd place: York City RC (Lane 1)
Verdict: 1 length
2010Sun W.J13.4x+ Durham ARC (McMillan)
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 212 at 17:26
1st place: Durham ARC (McMillan) (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Williams) (Lane 2)
Verdict: distance
2010Sun W.J16.2x Durham ARC
WOMEN’S JUNIOR 16 double sculling (W.J16.2x)

Race: Race 205 at 17:12
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Tyne United (Lane 1)
Verdict: 1 ½ lengths
2010Sat ELI.1x John D Peele TrophyDurham Univ BC (Innes)
OPEN ELITE sculling (ELI.1x)

Race: Race 283 at 19:00
1st place: Durham Univ BC (Innes) (Lane 2)
2nd place: Chester-le-St ARC (Thompson) (Lane 1)
Verdict: 1 ½ length
2010Sat ELI.2- Player’s Gold Leaf Filter Virginia CupDurham Univ BC (Hudson)
OPEN ELITE coxless pairs (ELI.2-)

Race: Race 269 at 18:28
1st place: Durham Univ BC (Hudson) (Lane 2)
2nd place: Cambois ARC (Lane 1)
2010Sat ELI.2x Durham Univ BC
OPEN ELITE double sculling (ELI.2x)

Race: Race 276 at 18:46
1st place: Durham Univ BC (Lane 1)
2nd place: York City RC (Lane 2)
2010Sat ELI.8+ Durham Univ BC (Ford)
OPEN ELITE eight-oared (ELI.8+)

Race: Race 202 at 16:00
1st place: Durham Univ BC (Ford) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
2010Sat IM2.1x Bell & Ridley Challenge CupDurham ARC (Dickinson)
OPEN INTERMEDIATE 2 sculling (IM2.1x)

Race: Race 112 at 12:26
1st place: Durham ARC (Dickinson) (Lane 2)
2nd place: Durham School (Edwards) (Lane 1)
2010Sat IM2.4+ Corporation Challenge CupDurham School
OPEN INTERMEDIATE 2 coxed four-oared (IM2.4+)

Race: Race 125 at 13:04
1st place: Durham School (Lane 1)
2nd place: Durham ARC/Grey College (Lane 2)
Verdict: 3 feet
2010Sat J15.4x+ Hild Bede TrophyDurham ARC
OPEN JUNIOR 15 coxed quadruple sculling (J15.4x+)

Race: Race 240 at 17:24
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Yarm School (Lane 1)
Verdict: 3/4 length
2010Sat J16.4+ Cambois/Durham Sch
OPEN JUNIOR 16 coxed four-oared (J16.4+)

Race: Race 135 at 13:26
1st place: Cambois/Durham Sch (Lane 1)
2nd place: Bradford G Sch (Lane 2)
2010Sat J16.4x- Durham ARC
OPEN JUNIOR 16 coxless quadruple sculling (J16.4x-)

Race: Race 18 at 8:34
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: St Leonards School (Lane 1)
2010Sat J18.4+ Durham ARC
OPEN JUNIOR 18 coxed four-oared (J18.4+)

Race: Race 279 at 18:52
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Queen E H Sch (Lane 2)
Verdict: 3/4 length
2010Sat Mas.8+ Durham ARC (Stanley – E)
OPEN MASTERS eight-oared (Mas.8+)

Race: Race 277 at 18:48
1st place: Durham ARC (Stanley – E) (Lane 2)
2nd place: Durham Univ BC (B) (Lane 1)
Verdict: 3/4 length
2010Sat MasE.1x Durham ARC (Jaggard – E)
OPEN MASTERS E sculling (MasE.1x)

Race: Race 190 at 15:26
1st place: Durham ARC (Jaggard – E) (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Percy – E) (Lane 2)
2010Sat W.ELI.2- Durham Sch/Oundle Sch
WOMEN’S ELITE coxless pairs (W.ELI.2-)

Race: Race 34 at 9:14
1st place: Durham Sch/Oundle Sch (Lane 1)
2nd place: Durham Univ BC (Lane 2)
2010Sat W.ELI.2x Durham ARC (Burgess)
WOMEN’S ELITE double sculling (W.ELI.2x)

Race: Race 165 at 14:26
1st place: Durham ARC (Burgess) (Lane 1)
2nd place: Newcastle Univ (Lane 2)
2010Sat W.IM2.1x Durham Univ BC (McCarthy)
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 sculling (W.IM2.1x)

Race: Race 265 at 18:16
1st place: Durham Univ BC (McCarthy) (Lane 2)
2010Sat W.IM2.8+ Durham School
WOMEN’S INTERMEDIATE 2 eight-oared (W.IM2.8+)

Race: Race 278 at 18:50
1st place: Durham School (Lane 2)
2nd place: Newcastle Univ (Lane 1)
Verdict: rowed over
2010Sat W.J13.4x+ Durham ARC (McMillan)
WOMEN’S JUNIOR 13 coxed quadruple sculling (W.J13.4x+)

Race: Race 280 at 18:54
1st place: Durham ARC (McMillan) (Lane 1)
2nd place: St Leonards School (Lane 2)
Verdict: distance
2010Sat W.MasC.4x- Durham ARC
WOMEN’S MASTERS C coxless quadruple sculling (W.MasC.4x-)

Race: Race 17 at 8:32
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Durham School (Lane 1)
2010Sat W.MasDE.1x Durham ARC (Prescott – D)
WOMEN’S MASTERS D/E sculling (W.MasDE.1x)

Race: Race 121 at 12:51
1st place: Durham ARC (Prescott – D) (Lane 1)
2nd place: Tyne RC (Bray – E) (Lane 2)
2010Sat W.NOV.1x Durham Univ BC (Baker)
WOMEN’S NOVICE sculling (W.NOV.1x)

Race: Race 273 at 18:40
1st place: Durham Univ BC (Baker) (Lane 2)
2nd place: Durham School (Parker) (Lane 1)
2009Sun Ch.4- Cyril Carpenter TrophyDurham UBC (Congdon)
Ch.4- (Ch.4-)

Race: Race 123 at 13:00
1st place: Durham UBC (Congdon) (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Hudson) (Lane 1)
2009Sun Ch.8+ Reverend C J SaundersDurham UBC
Ch.8+ (Ch.8+)

Race: Race 194 at 16:05
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
2009Sun IM2.2x Durham School BC
IM2.2x (IM2.2x)

Race: Race 121 at 12:54
1st place: Durham School BC (Lane 1)
2nd place: St. Aidan’s Coll BC (Lane 2)
Verdict: 2 lengths
2009Sun IM2.4+ Rushworth & Storey Challenge CupDurham UBC (Dickinson)
IM2.4+ (IM2.4+)

Race: Race 127 at 13:10
1st place: Durham UBC (Dickinson) (Lane 2)
2nd place: Yarm School BC (Lane 1)
2009Sun J18.8+ Frank Humphries Challenge CupDurham ARC
J18.8+ (J18.8+)

Race: Race 228 at 17:24
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Yarm School BC (Lane 2)
Verdict: 3/4 length
2009Sun N.4+(B) Durham ARC
N.4+(B) (N.4+(B))

Race: Race 103 at 12:18
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Leeds University BC (Lane 1)
Verdict: canvas
2009Sun VetC.2x Durham ARC (Tully)
VetC.2x (VetC.2x)

Race: Race 221 at 17:07
1st place: Durham ARC (Tully) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (McCarthy) (Lane 1)
Verdict: 1 length
2009Sun VetCD.4+ Wardman Yates Challenge CupDurham ARC (C)
VetCD.4+ (VetCD.4+)

Race: Race 245 at 18:15
1st place: Durham ARC (C) (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (D) (Lane 2)
Verdict: 3/4 length
2009Sun W.Ch.2x Durham ARC
W.Ch.2x (W.Ch.2x)

Race: Race 125 at 13:06
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Durham UBC (Lane 1)
2009Sun W.IM2.1x Durham UBC (Taylor)
W.IM2.1x (W.IM2.1x)

Race: Race 166 at 14:50
1st place: Durham UBC (Taylor) (Lane 2)
2nd place: Newcastle UBC (Glendinning) (Lane 1)
2009Sun W.IM2.4+ Durham UBC
W.IM2.4+ (W.IM2.4+)

Race: Race 242 at 18:09
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
Verdict: 1 length
2009Sun W.J14.1x Durham ARC (Zapletalova)
W.J14.1x (W.J14.1x)

Race: Race 227 at 17:21
1st place: Durham ARC (Zapletalova) (Lane 1)
2nd place: Warrington RC (Bailey) (Lane 2)
2009Sat ELI.2- Player’s Gold Leaf Filter Virginia CupDurham UBC
ELI.2- (ELI.2-)

Race: Race 252 at 18:06
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: Hampton School BC (Lane 2)
Verdict: Easily
Time to finish: ntt
2009Sat ELI.4x- Geoff Clack TrophyDurham Sch/Hatfield/Talkin Tarn
ELI.4x- (ELI.4x-)

Race: Race 79 at 11:00
1st place: Durham Sch/Hatfield/Talkin Tarn (Lane 2)
2nd place: York City RC (Lane 1)
2009Sat ELI.8+ Durham UBC (Ford)
ELI.8+ (ELI.8+)

Race: Race 226 at 17:05
1st place: Durham UBC (Ford) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Roxborough) (Lane 1)
Verdict: 4 lengths
Time to finish: ntt
2009Sat IM2.1x Durham UBC (Couch)
IM2.1x (IM2.1x)

Race: Race 261 at 18:24
1st place: Durham UBC (Couch) (Lane 2)
Verdict: 1 length
Time to finish: ntt
2009Sat IM3.1x Bell & Ridley Challenge CupDurham ARC (Frost)
IM3.1x (IM3.1x)

Race: Race 244 at 17:45
1st place: Durham ARC (Frost) (Lane 2)
2nd place: Cambois ARC (Routledge) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: ntt
2009Sat J18.4+ Durham ARC
J18.4+ (J18.4+)

Race: Race 263 at 18:28
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Chester-le-St ARC (Lane 2)
Verdict: ½ length
Time to finish: ntt
2009Sat SEN.4+ Erik Brown TrophyDurham UBC
SEN.4+ (SEN.4+)

Race: Race 137 at 13:08
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Lane 2)
2009Sat VetCD.4+ Durham ARC (C)
VetCD.4+ (VetCD.4+)

Race: Race 243 at 17:42
1st place: Durham ARC (C) (Lane 2)
2nd place: Bradford ARC (C) (Lane 1)
Verdict: Easily
Time to finish: 2:25
2009Sat VetEF.1x Alan GibsonDurham ARC (Jaggard – E)
VetEF.1x (VetEF.1x)

Race: Race 11 at 8:20
1st place: Durham ARC (Jaggard – E) (Lane 2)
2nd place: Durham ARC (Grant – F) (Lane 1)
Verdict: ¼ lengths
Time to finish: ntt
2009Sat W.ELI.2x Durham ARC
W.ELI.2x (W.ELI.2x)

Race: Race 251 at 18:04
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Tyne RC (Lane 1)
Verdict: ½ length
Time to finish: ntt
2009Sat W.ELI.4x- Durham ARC
W.ELI.4x- (W.ELI.4x-)

Race: Race 82 at 11:06
1st place: Durham ARC (Lane 1)
2nd place: Leeds University BC (Lane 2)
2009Sat W.IM2.1x Durham UBC (Harding)
W.IM2.1x (W.IM2.1x)

Race: Race 108 at 12:08
1st place: Durham UBC (Harding) (Lane 1)
2nd place: Durham UBC (McCarthy) (Lane 2)
Verdict: 1 3/4 length
Time to finish: ntt
2009Sat W.IM2.8+ Durham UBC
W.IM2.8+ (W.IM2.8+)

Race: Race 220 at 16:50
1st place: Durham UBC (Lane 1)
2nd place: ASR Nereus/Amsterdam (Lane 2)
Verdict: 3/4 length
Time to finish: ntt
2009Sat W.J14.1x Durham ARC (Zapletalova)
W.J14.1x (W.J14.1x)

Race: Race 247 at 17:54
1st place: Durham ARC (Zapletalova) (Lane 2)
2nd place: Warrington RC (McMullen) (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: ntt
2009Sat W.J15.4x+ Durham ARC
W.J15.4x+ (W.J15.4x+)

Race: Race 233 at 17:18
1st place: Durham ARC (Lane 2)
2nd place: Kings School Chester (Lane 1)
Verdict: 2 lengths
Time to finish: 2:37
2009Sat W.J18.2x Durham UBC
W.J18.2x (W.J18.2x)

Race: Race 102 at 11:54
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: York City RC (Lane 1)
Time to finish: ntt
2009Sat W.N.1x Durham ARC (Oakenfull)
W.N.1x (W.N.1x)

Race: Race 207 at 16:19
1st place: Durham ARC (Oakenfull) (Lane 1)
2nd place: Durham ARC (Scholl) (Lane 2)
Verdict: ½ length
Time to finish: ntt
2009Sat W.SEN.4+ Archibald Challenge CupDurham UBC
W.SEN.4+ (W.SEN.4+)

Race: Race 138 at 13:10
1st place: Durham UBC (Lane 2)
2nd place: Chester Univ RC (Lane 1)